Čeprav je strokovna javnost v zadnjih štirih letih povedala vse, kar je mogoče povedati o stanovanjski politiki v Sloveniji, ministrstvo za okolje in prostor pod vodstvom Irene Majcen napoveduje ponovno javno razpravo o osnutku nacionalnega stanovanjskega programa, ki ga je sicer pripravila še vlada Alenke Bratušek. Od zadnje razprave so minili trije meseci (sklenjena je bila konec septembra), toda ministrstvo želi januarja ponovno slišati mnenja zainteresirane javnosti, nato pa februarja osnutek dopolniti s predlogi in ga marca poslati v vladno medresorsko usklajevanje. Predvidoma sredi aprila naj bi bilo gradivo pripravljeno tudi za sprejem na vladi.

Več najemništva in prenove stanovanj

Tako so na ministrstvu sklenili po decembrskem prvem srečanju stanovanjskega sveta, posvetovalnega telesa, v katerem v nasprotju s prejšnjimi sestavami tokrat ne sedijo univerzitetni profesorji, temveč poleg predstavnikov različnih ministrstev in direktorja republiškega stanovanjskega sklada Žige Andoljška le še predstavniki interesnih združenj: Aleksander Pavšlar iz Združenja lastnikov nepremičnin Slovenije, Tanja Šarec iz Združenja najemnikov Slovenije in Dejan Papež iz Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Svet v novi sestavi je podprl usmeritev, ki so jo predvideli že vsi trije osnutki novega programa doslej, namreč da je treba v državi z 90-odstotnim lastništvom povečati fond najemnih stanovanj. Prav tako mora po mnenju članov sveta v naslednjem desetletju država prioritetno spodbujati celovito oziroma funkcionalno obnovo obstoječega stanovanjskega fonda. Za to bo prav prišla energetska politika vlade, ki že dalj časa napoveduje obsežnejše spodbude za energetsko prenovo slovenskega stavbnega fonda, večinoma zgrajenega v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Osrednji problem – denar

Osrednji problem nove vlade, s katerim so se soočale tudi prejšnje, je namreč pomanjkanje denarja za uresničitev želenih ciljev, ki so tako že v prvem nacionalnem programu (iztekel se je leta 2009) ostali predvsem na papirju. Zaradi denarja je pod vprašajem recimo tudi nujno potrebna reforma neprofitne najemnine, ki se počasi zajeda v ponudbo javnih stanovanj in jo krči, saj stanovanjski skladi z njo ne morejo kriti svojih stroškov, zato stanovanja prodajajo oziroma ne kupujejo (dovolj) novih.

Predloga, da bi tudi javna stanovanja oddajali v najem po ekonomski ceni, socialno ogroženim pa pomoč pri plačevanju takšne najemnine po novem zagotavljali v obliki posebnega socialnega transferja, se namreč otepa ministrstvo za delo. »To bi namreč moralo denar za novi transfer zagotavljati,« pripoveduje član nepremičninskega združenja FIABCI Tomaž Banovec, ki je sodeloval na seji novega stanovanjskega sveta. »Davek na nepremičnine bomo dobili pred novim stanovanjskim programom,« glede na trenutne razmere v vladi še napoveduje Banovec.