Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Franc Bogovič je na glavnem odboru pred mesecem dni napovedal, da se bo zaradi izpada stranke iz parlamenta na kongresu nepreklicno poslovil od predsedniške funkcije, vendar se resen kandidat za njegovega naslednika, ki bi imel dovolj trdno podporo članov, do včeraj še ni pojavil. Po naših informacijah skušajo najvplivnejši člani SLS v kandidaturo prepričati Marka Zidanška, dolgoletnega podžupana celjske mestne občine ter trenutnega pooblaščenca župana Bojana Šrota in direktorja družbe Simbio, vendar soglasja (še) ni dal. Spomnimo, da je Zidanšek na lanskem kongresu SLS pogorel s kandidaturo za podpredsednika stranke.

Pometli bi s starimi kadri

Nova generacija SLS naj bi si na najvišjem položaju stranke želela Damjana Medveda, nekdanjega predsednika podmladka SLS, medtem ko Primorci h kandidaturi za prvaka ljudske stranke nagovarjajo člana njenega izvršilnega odbora iz Zasavja Primoža Jelševarja.

»Po uspehu na državnozborskih volitvah leta 1996 je sledilo obdobje stagnacije naše stranke vse do izpada iz parlamenta leta 2014. V tem času so se menjavali predsedniki, ki niso prinesli nobenega napredka. Vedno so se na vodilnih mestih v stranki pojavljali samo znani in že preverjeni kadri. Glede na neuspeh je to jasno znamenje, da tem kadrom volilci ne zaupajo več. Volilni kongres je pravi čas, da se izbere novo vodstvo, ki bo pripeljalo SLS v nov razcvet. Poiščimo nove mlade kadre, ki niso obremenjeni s preteklostjo, imajo znanje, voljo in sposobnost voditi stranko k ponovnemu uspehu. Ponosni smo, da so nas vodili tako pomembni in sposobni predsedniki. Prišel pa je čas, ko se morajo umakniti in prepustiti mesto mladim. Vsako nagajanje, podtikanje in onesposobljenje mladih kadrov je znak, da nekateri ne želijo delovati v dobro stranke, ampak skrbijo le za svojo eksistenco. Upamo, da bomo na kongresu s takimi kadri pometli,« je med drugim zapisal predsednik občinskega odbora SLS Nova Gorica Matjaž Kulot. Ta odbor želi, da SLS prihodnja štiri leta vodi Primož Jelševar, ki ga je skušal nekdanji prvak stranke Marjan Podobnik nedavno ustoličiti za njenega glavnega tajnika.

Gaiser: Škoda mojega časa in imena

Marca lani se je nameraval na takratnem volilnem kongresu SLS z Bogovičem za predsedniški položaj pomeriti geopolitični analitik Laris Gaiser, a je izvršilni odbor njegovo kandidaturo zavrnil, ker je bil prekratek čas član stranke (pravico voliti in biti voljeni v organe SLS pridobijo člani šele po preteku šestih mesecev od dneva vpisa v register članstva). Bo decembra znova poskusil srečo? »Za nobeno funkcijo v SLS ne bom kandidiral. Škoda mojega časa in imena. Mislim, da ta stranka še ni dojela, kako globoko je padla, zato je težko voditi skupino ljudi, ki še vedno mislijo, da so zelo pomembni,« nam je odvrnil Gaiser. Ocenjuje, da ta trenutek ni na vidiku človeka, ki bi SLS lahko potegnil iz brezna in jo popeljal nazaj v državni zbor. Zato meni, da bi bilo najbolj modro, če bi delegati na decembrskem kongresu sprejeli sklep, da bodo najprej spremenili statut stranke, volitve njenih organov izpeljali čez pol leta, do takrat pa za vršilca dolžnosti predsednika imenovali koga iz izvršilnega odbora (položaj vedeja je Bogovič že ponudil podpredsedniku SLS Janezu Tomšiču, a ga je zavrnil).

»Tako na hitro sklican kongres nima nobenega smisla. Struje znotraj SLS so zelo močne in vsaka vztraja pri svojih stališčih,« poudarja nesojeni lanski kandidat za predsednika in napoveduje, da se bo glede na dogajanje na kongresu odločil, ali bo še ostal član SLS. »Morda je čas za novo stranko. Če SLS slučajno dobi predsednika in če jo ta slučajno pripelje nazaj v državni zor, bo imela okoli pet odstotkov podpore. Nova Slovenija je lahko doseže največ deset odstotkov, SDS pa bo počasi padala, saj so notranje sile v tej stranki precej konfliktne in hudo rastejo v nebo. Na desnici bo naenkrat ogromno prostora za novo stranko,« je prepričan Gaiser.