Rešitve, ki jih prinaša program, segajo tako na področje preprečevanja ponudbe prepovedanih drog, kot tudi na področja preventive, zdravljenja in socialne obravnave, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat. Po njenih besedah je problematika prepovedanih drog obravnavana izrazito medresorno in multidisciplinarno.

Najbolj kritični do dokumenta so bili v NSi in so mu tudi odrekli podporo. Po mnenju strankine poslanke Ive Dimic program ne ponuja zadostnega strokovnega odziva na problematiko prepovedanih drog. "Iz resolucije nekako veje paradigma o varnem uživanju drog, ni pa dovolj velikega poudarka danega na preventivi in visokopražnih programih, ki imajo za cilj abstinenco," je dejala.

Za razliko od NSi v poslanski skupini PS menijo, da gre za "zelo dober in zelo razdelan dokument". Naklonjenost programu so izrazili tudi v SD, DL in DeSUS. "V Sloveniji je uporaba prepovedanih drog problem, ki se širi. V zadnjih letih se pojavljajo povsem nove droge in vse večji delež uporabnikov teh drog, predvsem med mladimi," je poudarila Andreja Črnak Meglič (SD).

Cilj je zmanjšati število novih uporabnikov

Poslanec SDS Štefan Tisel pa je opozoril, da se resolucija o nacionalnem programu na področju prepovedanih drog dotika kar devetih ministrstev: "Kjer je vključenih toliko organizacij in posameznikov, se obeta upanje, da se bo preventiva še izboljšala, da bodo ljudje bolj ozaveščeni in tudi bolj pripravljeni pomagati odvisnikom."

Čeprav je imela SLS kar nekaj pripomb na račun nacionalnega programa, je dokument podprla. Po besedah strankine poslanke Jasmine Opec je dokument sicer obsežen, a je "vse preveč zbirka zapisov in mu predvsem manjkajo dejanske opredelitve in rešitve ter bolj učinkovit program".

V programu so sicer navedeni posamezni cilji in naloge. Spodbujati želijo programe preprečevanja uporabe prepovedanih drog, da bi tako zmanjševali število novih uporabnikov drog med mlajšo generacijo ter število prekrškov in kaznivih dejanj, povezanih s prepovedanimi drogami.

Okrepitev dejavnosti proti organiziranem kriminalu

Dokument podpira razvoj programov, ki bi pomagali ohraniti ali znižati število okuženih s HIV in hepatitisoma B in C ter smrtnih primerov zaradi prevelikih odmerkov. Pozornost je namenjena pospešitvi razvoja programov psihosocialne obravnave uporabnikov drog, terapevtskih skupnosti in komun ter programov reintegracije bivših zasvojenih oseb.

Med cilji in nalogami je tudi razvijanje in nadgradnja vseh koordinativnih struktur na področju drog na lokalni in državni ravni, pa tudi okrepitev dejavnosti proti organiziranemu kriminalu, prepovedanemu prometu z drogam, pranju denarja ter proti drugim oblikam kriminala v povezavi z drogami.