Na ponovljeni razpis za tri kandidate za sodnico ali sodnika na evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je do roka (15. decembra) prispelo dvanajst prijav; eno samo je oddala kandidatka. Pol manj prijav – šest – je prispelo na vzporedno potekajoči razpis za enega kandidata za sodnico ali sodnika na sodišču Evropske unije v Luksemburgu (SEU). Tudi na ta razpis se je prijavila le ena kandidatka. Na pravosodnem sodišču imen prijavljenih še ne želijo razkriti. Kot nam je povedala predstavnica za stike z javnostmi Mojca Hardi, bodo to storili po tem, ko se bosta o kandidatih izrekla sodni svet in vlada in bo slednja mnenje poslala predsedniku države Borutu Pahorju. Predvidoma naj bi to storili v prihodnjih tednih.

Zamenjava oktobra

Sedanjemu sodniku na ESČP dr. Boštjanu M. Zupančiču mandat poteče šele oktobra prihodnje leto. A ker je postopek izbire zapleten in dolgotrajen, je prvi razpis za to mesto izšel že marca letos. Po postopku državni zbor na predlog predsednika države izvoli tri kandidate, med njimi mora biti vsaj ena ženska. Trojica mora nato opraviti zahtevana zaslišanja pred pristojnim organom Sveta Evrope. Sodnico ali sodnika za devetletni mandat izvoli parlamentarna skupščina Sveta Evrope po predhodnem mnenju posvetovalnega panela strokovnjakov za izvolitev sodnikov na ESČP.

Na marčni razpis se je prijavilo šest kandidatov in ena kandidatka, a se je predsednik države Pahor po posvetu s tedanjim pravosodnim ministrom Senkom Pličaničem odločil, da razpis oktobra ponovi, čeprav sta tako sodni svet kot vlada za vse prijavljene kandidate podala pozitivno mnenje (kljub moralni oporečnosti kandidatov!). Pahor in Pličanič sta menila, da je potreben »širši in boljši nabor« prijavljenih oziroma da so za to mesto potrebni vrhunski kandidati.

Kdo bo nasledil Ilešiča?

Uradno Pahor svoje odločitve v javnosti ni pojasnjeval, po nekaterih neuradnih informacijah pa naj bi k tej odločitvi prispeval tudi članek v Dnevniku. Za kar tri od sedmih kandidatov smo namreč izrazili utemeljen dvom, da bi lahko izpolnjevali zahtevane pogoje, zlasti »visok moralni ugled«. Ta je naveden v 21. členu konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, njena določila pa morajo izpolnjevati vsi kandidati za ESČP. Dva od prijavljenih kandidatov (dr. Boštjan Tratar in dr. Marko Novak) sta v preteklosti svoj ugled omadeževala s kršenjem akademskih načel o avtorstvu, eden (dr. Rok Lampe) pa je bil (nepravomočno) obsojen zaradi nasilništva.

Kdo so kandidati za sodnico ali sodnika na sodišču Evropske unije, ki je pristojno za razlago evropskega prava, kot rečeno, ni znano. Zdaj to funkcijo opravlja dr. Marko Ilešič, ki je v Luksemburgu postal tudi predsednik tretjega senata tega sodišča. Državni zbor ga je za šestletni mandat potrdil 19. februarja 2009.