Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je policiji prijavil shod, ki ga načrtuje za 3. december v Ljubljani, če vlada ne bo umaknila predlaganih posegov v normative v predšolski vzgoji in šolstvu. Odločitev o shodu oz. protestu bo sprejeta na kongresu Sviza, ki bo 20. in 21. novembra na Bledu, je danes napovedal Štrukelj.

Po njegovih besedah Sviz prejema pisma članstva, ki zavrača vse dodatne ukrepe v izobraževanju, ki jih zahteva vlada. "Sviz zdaj med članstvom poizveduje, kolikšna bi bila udeležba na protestu iz posameznih območnih odborov, ki jih je 27 po vsej državi," pravi.

Štrukelj je za STA že v četrtek potrdil prijavo protestnega shoda policiji. Danes pa je zanikal, da bi se sindikat odločil za samostojni protest. "Tudi do zdaj je namreč ob vseh tovrstnih aktivnostih sindikatov javnega sektorja praviloma Sviz prijavljal shode, ker ima za to tudi zmožnosti glede na to, koliko ljudi dela v tem sindikatu in dela to za vse sindikate javnega sektorja," je pojasnil Štrukelj.

Kdo se bo vse udeležil protesta, pa bo po njegovem mnenju odvisno od več dejavnikov. Če vlada ne bo umaknila dodatnih zahtev, ki gredo prek trenutno veljavnih varčevalnih ukrepov iz let 2013 in 2014, se bodo sindikati po navedbah Štruklja verjetno pogovarjali o skupni udeležbi.

Če bi glede celovitih ukrepov v širšem javnem sektorju prišlo do dogovora, a bi vlada vseeno vztrajala pri dvigovanju standardov in normativov v šolstvu in zapiranju kulturnih institucij, zlasti manjših muzejev, kar predvideva osnutek interventnega zakona, pa bodo "na protest šli s tistimi, ki bodo razumeli, da so posegi v izobraževanje in kulturo povsem nesprejemljivi", je poudaril Štrukelj.

Prepričan je, da je prav to "točka identifikacije, ki povezuje aktualno vlado in vlado Janeza Janše". Tu se ponavlja identična in nerazumna zahteva po zniževanju na področju, ki na nek način pomeni vprašanje kakovostne prihodnosti, je poudaril.

Ob tem je Štrukelj izpostavil, da se z interventnim zakonom, osnutek katerega je občinam poslalo ministrstvo za javno upravo, posega zlasti v kakovost javnih vrtcev, saj gre za povečevanje obremenitev vzgojiteljic in pomočnic. To bo imelo za posledico, da bo približno 450 vzgojiteljic ostalo brez službe, pravi Štrukelj in dodaja, da je to v nasprotju s tistim, kar ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar v ponedeljek izjavila na shodu ravnateljev, namreč "da ne bo podpirala niti enega ukrepa, s katerim bi povečevali število brezposelnih v Sloveniji".

Glede na to, da ti ukrepi neposredno povečujejo število brezposelnih, Štrukelj ministrico poziva, naj pojasni, "kaj se tukaj dogaja" in pove svoje stališče o tem. In še, naj tudi pojasni, zakaj v predlog sprememb standardov in normativov v izobraževanju ni vključeno pristojno ministrstvo za izobraževanje.