Na zunanjem ministrstvu so se tako danes za STA odzvali na poziva Amnesty International Slovenija in Mirovnega inštituta.

Slednji je MZZ danes pozval, naj se na ravni EU nemudoma zavzame za odločnejše ukrepanje glede izraelske vojaške ofenzive v Gazi in zahteva takojšnjo ustavitev vseh napadov. Pozvali so tudi k uvedbi odločnih gospodarskih sankcij proti Izraelu. Pozvali so še, da Slovenija in EU popolnoma ustavita izvoz orožja v Izrael.

AI Slovenije je že v sredo ministra za obrambo Romana Jakiča, ki opravlja tekoče posle, pozval, naj Slovenija nemudoma sprejme odločitev o ustavitvi nadaljnjega izvoza orožja in druge vojaške opreme v Izrael.

Na MZZ so se danes odzvali z besedami, da je Slovenija zavezana k spoštovanju skupnega stališča EU glede pravil in kriterijev za izvoz vojaške tehnologije ter orožja in vojaške opreme. Zavezana je tudi drugim mednarodnim režimom kontrole izvoza vojaškega orožja in opreme ter pri tem sodeluje z EU, ZN, Ovsejem in Natom.

Slovenska vlada je sicer za usklajevanje in spremljanje nadzora nad prometom z obrambnimi proizvodi imenovala posebno komisijo, ki jo vodi obrambno ministrstvo in v kateri sodeluje tudi MZZ.

Od primera do primera

Kot so še zapisali na MZZ, bo Slovenija vsak nadaljnji izvoz obravnavala od primera do primera, skladno z zakonodajo in skupnimi stališči EU ter še naprej upoštevala kodeks obnašanja ter druge zaveze glede prepovedi izvoza vojaškega orožja in opreme v tretje države.

Slovenija sicer nima v lasti vojaške industrije, ampak gre v primeru vseh izvoznikov orožja in vojaške opreme za zasebne gospodarske družbe, ki pa za to potrebujejo soglasje Morsa.

Orožje in oprema, za katero je Mors lani izdal izvozna dovoljenja, spadata v skupini ML 5 in ML 6 - konkretno so bili izvoženi rezervni deli za vojaška vozila ter nekaj sistemov za opazovanje in merjenje, ki pa "niso vitalni deli orožja".

Tudi minister Jakič je že v sredo za TV Slovenija povedal, da Slovenija izvaža opremo, ki ni neposredno del vojaške akcije v Gazi, in da je prekinitev izvoza praktično nemogoča - v kolikor tretja država ni na seznamu držav, za katere velja embargo za uvoz orožja.

Obsojajo nasilje

Kot so sicer danes še poudarili na MZZ, odločno obsojajo nesorazmerno in nediskriminatorno uporabo sile s strani Izraela, zlasti na zaščitene civilne objekte, kot so šole in bolnišnice. Število civilnih žrtev v Gazi je nesprejemljivo, enako velja za že sedemletno blokado Gaze.

A obenem obsojajo tudi raketiranje izraelskih mest in nameščanje orožja v civilne objekte, zlasti šole, v Gazi s strani palestinskih skrajnih skupin.

Sprti strani pozivajo k takojšnji prekinitvi spopadov, varni dostavi humanitarne pomoči prebivalcem Gaze ter k spoštovanju določb mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic.

Podpirajo aktivna prizadevanja mednarodne skupnosti za dosego prekinitve spopadov in premirja, ki mora vsebovati dogovor o odpravi blokade Gaze. Obenem poudarjajo, da lahko trajni mir in varnost prinese samo sklenitev trajnega mirovnega sporazuma.