"Super bi bilo, če bi lahko ostal za zmeraj, ampak ne bi pa niti dneva več hotel biti veleposlanik," je dejal Mussomeli.

Veleposlanik je s svojimi neposrednimi izjavami pogosto razburjal slovensko javnost. Na vprašanje, ali bi, ko gleda nazaj, kaj spremenil, pravi, da bistva svojih izjav nikakor ne bi spremenil.

"Mislim, da je pomembno, četudi se nekateri diplomati z mano ne strinjajo, da si pošten do ljudi, da jih imaš za sebi enake," je dejal, ob tem pa priznal, da bi lahko kaj povedal na bolj prefinjen, mehkejši način, da ne bi vznemiril toliko ljudi.

V času njegovega mandata so se zamenjale štiri vlade

V času, ko je bil v Sloveniji, so se zamenjale štiri vlade. Po mnenju Mussomelija to za Slovenijo ni bilo dobro, "poleg tega so vse štiri z majhnimi razlikami sledile isti poti". Za sedanjega premierja Mira Cerarja pravi, da je pošten človek z veliko željo pomagati državi, a koalicija, s katero vlada, je izziv.

Mussomeli je med svojimi neuspehi na prvem mestu omenil dejstvo, da mu ni uspelo, da bi v Slovenijo pritegnil več ameriških podjetij.

Kot je pojasnil, se poslovneži zaradi negotovosti raje odpravijo v druge države, čeprav so tam slabši pogoji kot v Sloveniji. "Nihče ne ve, kakšno bo slovensko gospodarstvo čez pet let, če bo šlo v bolj liberalno smer ali bo postalo precej bolj socialistično."

Ni mu uspelo izboljšati podobo ameriške vlade v Sloveniji

Naslednja stvar, za katero pravi, da mu ni uspela, je, izboljšati podobo ameriške vlade v Sloveniji, na katero se, kot je dejal, vedno gleda nekoliko "sumničavo". Po drugi strani se mu zdi, da je v javnosti čutiti nekakšno simpatijo do Rusije.

Veleposlanik je veliko energije vložil v spravo, na kar je ponosen. "Sprava ni več tabu. Ljudje se še vedno ne strinjajo, se prepirajo, ampak vzdušje je bolj odprto in mislim, da je to dobro."

Glede kandidature bivšega predsednika Danila Türka za generalnega sekretarja ZN je dejal, da se v Washingtonu o podpori kateremu od kandidatov še zdaleč niso odločili.

Glede Türkove kandidature bo raje tiho

Slovenija je sicer po njegovi oceni idealna kandidatka za položaj, glede Türka pa pravi, da so se nekateri najbolj modri ljudje v državi odločili, da ga podprejo. "Proti temu ne morem, zato bom raje tiho," je dejal, a dodal, da še ni srečal ameriškega diplomata, ki ne bi bil prepričan, da je bil Türk v času, kot je deloval v ZN, odličen.

O svojem nasledniku Hartleyju pravi, da je "prijazen, vljuden, bolj evropski in bolj zadržan" kot on, svetoval pa mu je, naj med službovanjem v Ljubljani stvari ne jemlje preveč osebno.

Pred odhodom namerava Mussomeli pripraviti še zabavo za svoje prijatelje na Facebooku - na spletnem družbenem omrežju je bil nadvse dejaven. Po vrnitvi v domovino se bo upokojil, hkrati se bo ukvarjal s poučevanjem. Se pa vsekakor namerava vračati v Slovenijo in kot upokojenec tu preživeti več časa.