Usklajujejo malenkosti

V zvezi z izvedbenim zakonom se po Möderndorferjevih besedah pred sprejemom na vladi usklajujejo se le še malenkosti. V parlamentarnem postopku pa se bo po njegovi oceni pokazala resnost SDS. Zanima ga, kako bo bo največja opozicijska stranka v postopku sodelovala in če bo zakon podprla. Za sprejem je namreč v DZ potrebna dvotretjinska večina. Möderndorfer je sicer "načeloma optimist".

Vodji poslanske skupine SDS Jožetu Tanku njegov kolega iz največje koalicijske stranke svetuje, naj si pred odločitvijo o vložitvi ustavne obtožbe prebere zakon o javnih financah in že sprejeta proračuna za leti 2014 in 2015. Prepričan je, da bo SDS dobila potrdilo, da vlada že zdaj deluje v skladu s sprejeto spremembo ustave, ki je v najvišji pravni akt v državi uvedla fiskalno pravilo.

SDS se zapleta v lastno zanko

V torek navedeni razlogi za ustavno obtožbo proti premierki Alenki Bratušek in ministrom po Möderndorferjevem mnenju kažejo na to, da se SDS vedno bolj zapleta v lastno zanko. Po eni strani se namreč zavzema za hitro in učinkovito odzivanje, po drugi strani pa z vsakim svojim dejanjem to negira z raznimi blokadami v obliki izrednih sej DZ, nujnih sej odborov in podobno. Namesto, da bi opravljala naloge nadzora oblasti, kar je delo opozicije v vsaki normalni demokratični državi, postaja vse bolj destruktivna, opozarja vodja poslanske skupine PS.

Zadolževanje, dokler bo treba servisirati javni dolg

Glede Tankovih trditev, da se je vlada Alenke Bratušek v enem letu zadolžila za trikrat več kot vlada Boruta Pahorja v treh letih - že ta pa se je zadolžila trikrat več kot vse vlade pred njo -, je Möderndorfer danes v DZ povedal, da se bo ne samo ta vlada, temveč tudi vse vnaprej, zadolževala, dokler bo obstajal javni dolg in bo treba tega servisirati.

Opozoril je, da se je vlada letos za zdaj zadolžila za manj, kot bo treba letos odplačati glavnic na obstoječi dolg. Möderndorfer poziva Tanka, naj pojasni, od kje naj Slovenija vzame denar, da bo odplačala dolgove prejšnjih vlad.

Odzvala se je tudi DL

Na torkovo grožnjo SDS z ustavno obtožbo so se sicer danes za STA odzvali tudi v DL. Kot so opozorili, že ves čas opozarjajo, da je potrebno uravnotežiti javne finance in tudi sprejeti izvedbeni zakon glede 148. člena ustave. "Nenazadnje smo v zvezi s tem zastavili tudi poslansko vprašanje predsednici vlade in takrat je zagotovila, da bo zakon pred poslanci v kratkem," so spomnili.

Sicer pa iz novega 148. člena ustave po njihovih navedbah "tehnično gledano" izhaja, da vlada ne krši ustave, "ker v njej ni zapisa o šestmesečnem izvedbenem zakonu".

Izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, ki ga mora DZ sprejeti z dvotretjinsko večino, bo opredelil podrobnosti glede izvajanja fiskalnega pravila in načina uravnoteženja javnih financ.

Od leta 2015 naprej morajo biti prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja

Fiskalno pravilo, v ustavo vneseno maja lani, predvideva, da morajo biti od leta 2015 naprej prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa v presežku. Od pravila se lahko odstopi le v izjemnih okoliščinah.

Vlada bi morala izvedbeni zakon predlagati v šestih mesecih.