Jure Petač je diplomirani politolog in inženir strojništva. Zaposlen je v podjetju Kolektor Magma, kjer dela na področju investicij in vzdrževanja. »Vas, ki vladate in ste generacija baby booma, naj bo pošteno strah vaše starosti. Ne zato, ker ne bomo želeli skrbeti za vas, ampak zato, ker nas preprosto ne bo tu,” je zapisal v pismu Ne, ni najlažje kar oditi (http://www.dnevnik.si/objektiv/odprta-stran/ne-ni-najlazje-kar-oditi), ki je pred slabim letom pretreslo Slovenijo.

Jure Petač:

Naj na začetku poudarim: Upokojencem vse, kar jim gre! To si zaslužijo iz naslova preteklega dela in osnovne civilizacijske norme, da mlajši poskrbimo za starejše, kakor le moremo.

Če je stranka upokojencev unikum v slovenskem prostoru, je njena participacija v vladah v preteklih 17 letih še večja posebnost našega političnega prostora. Se vam zdi primerno, da Desus izkorišča občutek državljanske dolžnosti do udeležbe na volitvah pri starejših državljanih za svoj obstoj? Vaš slogan, Vrnimo ljudem dostojanstvo, ki se ne nanaša na mlade, saj dostojanstva nismo nikoli imeli, pravzaprav še bolj ustvarja in poudarja medgeneracijske razlike. Je to prava politika za naslednji mandat? Mladi si želimo živeti in delati dostojanstveno!

Karl Erjavec:

Vaša razmišljanja o izkoriščanju državljanske dolžnosti starejših so za stranko DeSUS nenavadna, še posebej glede na to, da ste diplomirani politolog.

Stranka DeSUS se bo še naprej borila za pravice starejših, za pokojnine in njihovo usklajevanje,  za regres za vse upokojence, za povišanje najnižjih vdovskih, invalidskih in kmečkih pokojnin, za nova delovna mesta za mlade,  za javno zdravstvo in javno šolstvo.

Geslo Vrnimo ljudem dostojanstvo se seveda nanaša tudi na mlade. Ali mlademu človek, ki se trudi izobraziti za poklic, ki ga veseli in ko po končanem šolanju oziroma študiju postane iskalec službe in le te nikakor ne dobi, ni odvzeto dostojanstvo? Ali mlada družina, ki ne more priti do ustreznih bivalnih pogojev, ker nima potrebnih dohodkov, ne izgubi dostojanstva?

Z vami pa se ne strinjam, da mladina izgublja dostojanstvo že v času šolanja. Res pa je, če bo prišlo še do dodatne privatizacija šolstva - kateri je naklonjena večina strank ter uvedbe šolnin, bo mladini odvzeto dostojanstvo že v času šolanja. Zato v stranki DeSUS trdno stojimo na stališču, da je potrebno ohraniti javno šolstvo brez šolnin. Javno šolstvo mora biti dostopno za vse.

Jure Petač:

Kot sem poudaril na začetku, vsi privoščimo upokojencem najboljše, ampak  ali zato ne smemo podvomiti v pravičnost Desusove (nad)vlade – nenazadnje je bila skoraj v vseh koalicijah stranka Desus ključni »jeziček« na tehtnici? Je glede na gospodarske kazalce in stopnjo brezposelnosti že prišel trenutek, da si rečete: "Da odgovorni smo za tako stanje in da, res je, ne znamo vleči pravih ukrepov?" Je dostojanstveno iti ponovno na volitve z enakimi programi, istimi ljudmi in brez prave želje po spremembah? Stabilno gospodarstvo in zdrava ekonomija generira zadovoljne upokojence, kaj pa Desus?

Karl Erjavec:

Prvo kot prvo. Stranka DeSUS je imela v zadnjem mandatu 5 poslancev od 90, nikoli ni vodila finančnega in gospodarskega ministrstva, niti ni nikoli vodila vlade. Stranka DeSUS ni vodila bank ter se ni ukvarjala s tajkunskimi posli. Zato ne moremo pristati  na očitke o odgovornosti DeSUS-a za gospodarske stanje v državi. 

Prepričan sem, da vam je kot diplomiranemu politologu ostalo znanje, da ima vsak pravico biti voljen in vsak ima pravico voliti. Končno odločitev o oceni dela posamezne stranke v preteklem obdobju pa dajejo volivke in volivci na volitvah in to je edina legitimna in legalna ocena dela stranke.

Naj k temu še dodam, da predlagam, da si pridobite nekaj podatkov, koliko poslov so v obdobju, ko opravljam funkcijo zunanjega ministra, s pomočjo gospodarske diplomacije, dobila slovenska podjetja v tujini. Z odpiranjem vrat slovenskim podjetjem na nove trge se odpirajo tudi nova delovna mesta za mlade. Ko primer naj vam še navedem, da v je bila,  ko sem postal zunanji minister, blagovna menjava med Rusijo in Slovenijo milijardo tristo milijonov dolarjev. V tem obdobju pa se giblje okoli dveh milijard dolarjev. Po včerajšnjem obisku ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova se odpirajo še dodatne možnosti za gospodarsko sodelovanje - potrebno je izpostaviti projekt južni tok, katerega vrednost je cca. eno milijardo dolarjev.

Jure Petač:

Delam v proizvodnem podjetju. Vsako sredo pride pred tovarno kamion, na katerega moramo naložiti izdelke. Od tega je odvisno, ali bo konec meseca plača, koliko nas bo zaposlenih ter koliko bo od tega imela (preko davkov) država in, lahko rečem, tudi upokojenci. Imate kdaj v svojem delavniku ta občutek, da morate nekaj dejansko narediti, da boste konec meseca dobili plačo?

Karl Erjavec:

Vsak dan se pri svojem delu trudim, da bi slovenska podjetja pridobila čim več naročil v tujini, na novih trgih izven EU. Še kako se zavedam, da je od novih naročil odvisno poslovanje naših podjetij.  Zato mi lahko verjamete, lahko pa seveda to tudi preverite pri gospodarstvenikih, da marsikateri kamion odpelje izdelke slovenskih podjetij v tujino tudi s pomočjo zunanjega ministra in gospodarske diplomacije.