Kot so za STA pojasnili na ministrstvu, je Kopač Mrakova na to temo že sklicala sestanek z vsemi ministrstvi, ki jih problematika zadeva in na katerem bo oblikovano skupno mnenje glede predloga zakona.

Spomnili so, da je ministrica že večkrat javno povedala, da ne podpira neplačanega pripravništva in se je tudi v okviru razprav na vladi že večkrat zavzela, da se to področje uredi. Ministrstvo je v zvezi s tem pripravilo tudi gradivo, na podlagi katerega je vlada že sprejela nekatere sklepe, med drugim da volonterskega pripravništva v javnem sektorju ne podpira.

Podporo predlogu SDS so izrazili tudi v Mladem forumu SD. "Čas je za ureditev tega področja in zagotovitev plačila vsem pripravnikom," so zapisali.

Ostale pozivajo, naj podprejo predlog

Menijo, da je predlog SDS dober in nujen za sistemsko ureditev pripravništev in odpravo volonterskih pripravništev tako v zasebnem kot javnem sektorju. Kot so opozorili, se ta namreč kljub navodilom vlade o odpravi pogodb o volonterskem pripravništvu za ministrstva, vladne službe in subjekte javnega sektorja še vedno pojavljajo.

Vlado in parlamentarne stranke pozivajo, naj podprejo predlog, "če že ministrstva sama ne morejo slediti sklepom vlade za pripravo sistemskih ukrepov, za katere je bil rok do 15. januarja".

Poslanci SDS so z namenom, da bi odpravili volontersko pripravništvo, 14. januarja v zakonodajni postopek vložili že tretji predlog zakonske rešitve. V predlog zakona o ukrepih na področju pripravništva so dodali varovalko, po kateri bi bil v primeru, če vlada ne bi v roku sprejela politike na področju pripravništev za obdobje petih let, vsak volonterski pripravnik upravičen do denarnega nadomestila najmanj v višini minimalne plače.