Na tokratnih državnozborskih volitvah se je v tekmo za poslansko mesto podalo (tudi) šest ministrov – kmetijski minister Dejan Židan, ministrica za delo Anja Kopač Mrak, minister za izobraževanje Jernej Pikalo (vsi trije na listi SD), obrambni minister Roman Jakič, gospodarski minister Metod Dragonja (oba iz vrst Zavezništva Alenke Bratušek) in zunanji minister Karl Erjavec (DeSUS) – ter premierka Alenka Bratušek. Zlasti predsedniki strank v času volilne kampanje skoraj vsak dan hodijo po terenu in nagovarjajo volilce.

Tako je bila na primer Bratuškova v torek na Ptuju, v Lenartu in v Prekmurju, dan prej je obiskala Celje, Velenje in koroško regijo... Predsedujoči SD Dejan Židan je imel včeraj strankarske »obveznosti« v Domžalah, Kočevju, Novem mestu, Krškem in v Ljubljani, v ponedeljek se je mudil na Vrhniki, v Logatcu, Idriji, Novi Gorici... Tako v kabinetu Bratuškove kot na Židanovem ministrstvu zagotavljajo, da svoje strankarske aktivnosti izvajata v času dopusta. Bratuškova je bila v zadnjih dveh tednih osem dni na dopustu – po navedbah njenih sodelavcev ga ni vzela le ob četrtkih, ko so bile vladne seje oziroma je bila večji del dneva na vladi. Ob tem so poudarili, da tudi ko je Bratuškova na terenu v strankarski vlogi, opravlja vse tekoče premierske posle, zato za nadomeščanje v času odsotnosti ni nikogar posebej pooblastila.

Povezovanje službene in strankarske poti

Dejan Židan je v zadnjem mesecu vzel šest dni dopusta, še enega pa bo na jutrišnji zadnji dan volilne kampanje. Iz obvestil SD o Židanovih aktivnostih pa je razvidno, da tiste dni, ko ni na dopustu, povezuje službene in strankarske poti. Tako lahko na primer razberemo, da se je v torek udeležil sestanka z upravo podjetja Metal Ravne kot predsedujoči SD in kot minister, prav tako se je v obeh vlogah sestal s predstavniki koroškega gospodarstva in mladimi podjetniki s Koroške, vmes pa je (zgolj) kot predsedujoči SD skupaj s kandidatom socialnih demokratov Zlatkom Halilovičem na Holmecu položil venec v spomin na padle v vojni za Slovenijo, skupaj z vodjem poslanske skupine SD Matjažem Hanom je obiskal Rimske Toplice in Laško...

Tudi Karl Erjavec ne skriva, da je bil v času volilne kampanje »povsod po Sloveniji«. V ponedeljek na primer v Postojni, Kopru, Piranu in Izoli, danes dopoldan bo na zaključni konvenciji stranke v Mariboru, jutri se bo mudil v Celju, Polzeli, Žalcu... Kot so nam povedali na MZZ, je za potrebe volilne kampanje uporabil sedem dni lanskega in dva dni letošnjega dopusta. Erjavec pa je dodal, da gre skoraj vsak dan zjutraj najprej na ministrstvo. Ob tem je izpostavil specifiko vodenja zunanjega resorja, saj je to predvsem povezano s sodelovanjem na konferencah, z bilateralnimi srečanji, administrativnega dela na ministrstvu pa je za kakšni dve uri na dan.

Delajo bolj zgodaj ali bolj pozno

Anja Kopač Mrak, ki kandidira v drugem bežigrajskem volilnem okraju, je v času volilne kampanje vzela tri dni dopusta, na ministrstvu za delo pa so navedli vrsto njenih ministrskih aktivnosti, ki da dokazujejo, da tudi v času kampanje »delo na ministrstvu poteka nemoteno«. Dodali so, »da je bil tudi sicer njen urnik v celotnem mandatu zelo poln; njen delavnik ni skoraj nikoli obsegal zgolj osem ur, obveznosti, predvsem ministrske, so bile pogosto tudi v popoldanskih in večernih urah in tudi konec tedna«.

Tudi na obrambnem ministrstvu so zagotovili, da delo na njihovem resorju (čeprav Roman Jakič vodi volilni štab ZaAB, si je v času kampanje vzel le en dan dopusta) »poteka povsem normalno«. Niti dneva dopusta si zaradi predvolilnih aktivnosti nista vzela minister za gospodarstvo Metod Dragonja in minister za izobraževanje Jernej Pikalo. Prvi zato, ker, kot so dejali na ministrstvu, »odsotnost zaradi predvolilnih opravil nadomesti s prerazporeditvijo delovnega časa v zgodnjih jutranjih ali večernih urah«. Drugi pa zato, ker »volilne aktivnosti izvaja v popoldanskem času oziroma konec tedna«.