Glavni vladni pogajalec Koprivnikar je namreč na današnji novinarski konferenci med drugim dejal, da pogajanja postajajo kontraproduktivna. To, da sindikati grozijo z vojno napovedjo, še preden slišijo obrazložitev, po njegovih besedah ni državotvorno. Poleg tega se, kot je povedal, sindikalni pogajalci večkrat ne zedinijo že med seboj, zato niti ne ve, s kom se pogaja. Prepričan je, da gre za pogajalsko taktiko.

Če ne ve, s kom se pogaja, bi lahko bila težava

»To, da ne ve, s kom se pogaja, bi utegnila biti težava ministra. Če bi se pozanimal, bi natančno vedel, kdo smo sindikati, ki se pogajamo, koliko smo 'težki' in kakšna je naša preteklost. Med drugim se lahko ugotovi, kdo je kaj podpisoval,« se je za STA odzval vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

Koprivnikarju priporoča, naj vendarle opazi, da je javni sektor v zadnjih petih oz. šestih letih prispeval milijardo in pol evrov k urejanju razmer, ki se ta čas niso uredile. »Prevzemali smo odgovornost pred svojim članstvom, ko smo dajali; od delovne uspešnosti do napredovanja in dvakratnega znižanja plač ... Računajoč, da bo kaj bolje. Zdaj nas pa prepričujejo, da nismo državotvorni,« je dejal Štrukelj.

Štrukelj: življenje se je začelo natančno s tem ministrom in pred njim ni bilo nič

Po vsem tem Koprivnikar trdi, da se ni nič zgodilo, je pristavil Štrukelj in se vprašal, koliko časa bodo še poslušali »to pravljico«. »Vsaka vlada, ki pride, pravi, da se ni še nič zgodilo in bi začeli znova. Mi pa plačamo vsako posebej, se odrekamo delu svoje plače in socialnemu položaju. Moje sporočilo je, da smo tega naveličani. In če kaj ni državotvorno, je ravno ta predpostavka, da se je življenje začelo natančno s tem ministrom in da pred njim ni bilo nič,« je bil oster.

Tako je Štrukelj ministrove izjave označil kot žaljive in izpostavil, da si je Koprivnikar izbral napačni naslov, če želi prestrašiti sindikate.

Posedi: krivce išče nekje drugje

Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Posedi pa je za STA ocenil, da se je Koprivnikar očitno znašel »v neki stiski, zelo verjetno tudi časovni«, in išče krivce nekje drugje. A tovrstne izjave mu zanesljivo ne bodo pomagale, je dodal.

Oba sindikalista sta zavrnila tudi ministrove izjave glede pogajalske taktike in izpostavila, da so prav zdaj sindikati zelo poenoteni in so odgovor na vladne predloge ukrepov za prihodnje leto oblikovali soglasno.

V mesecu se sveta ne da ustvariti na novo

Koprivnikar se je sicer obregnil tudi ob iskanje rešitev glede kvoruma za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor, kjer imata sindikalni pogajalski skupini različna stališča.

Po mnenju Štruklja glede tega ni nujno poiskati rešitve v mesecu dni, kot jih morajo poiskati glede dogovora o varčevalnih ukrepih za leto 2015. »Minister natančno ve, da so tukaj razlike zaradi številčnosti, položaja in vpliva sindikatov, ki trajajo leta in da je tudi to nastalo zaradi politike prejšnjih vlad. Seveda bo potreboval nekaj potrpljenja. V mesecu dni se sveta žal ne da ustvariti na novo, čeprav nekateri trdijo drugače,« je še dejal.