Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je za načelnika ljubljanske upravne enote imenoval Lovra Lončarja, s to svojo odločitvijo pa vznemiril nekatere v koalicijskih vrstah. Lončar je namreč aktivni član SDS, v času Janševih vlad pa je bil na pomembnih funkcijah, ki mu po prepričanju naših sogovornikov ne bi bile dosegljive, če ne bi bil poslušen in lojalen vodstvu SDS.

Prijazen, a poslušen vodstvu SDS

Tako je bil v času prve Janševe vlade, ko je bil predsednik parlamenta poslanec SDS France Cukjati, Lončar generalni sekretar državnega zbora. Njegovi tedanji sodelavci so nam ga opisali kot prijaznega in delovnega, a tudi kot ubogljivega izvrševalca navodil SDS. Kar se mu je ne nazadnje obrestovalo. Že na ustanovni seji druge Janševe vlade je bil imenovan za državnega sekretarja v premierjevem kabinetu; pristojen je bil za stike z državnim zborom. Trenutno je Lončar – tako kot pred odhodom v Janšev kabinet – sekretar na ministrstvu za delo.

Na zadnjih državnozborskih volitvah Lončar ni kandidiral, najdemo pa ga na listi SDS pred tremi leti – za poslansko mesto se je neuspešno potegoval v enem od dveh domžalskih volilnih okrajev. Na oktobrskih lokalnih volitvah je ponovno postal domžalski občinski svetnik SDS (v prejšnjem mandatu je bil celo domžalski podžupan). Čeprav v svojem strankarskem delovanju ni bil nikoli zelo glasen, naši sogovorniki ga ocenjujejo kot mehko linijo SDS, je še pred dobrim mesecem zasedal eno od precej pomembnih strankarskih mest – bil je predsednik obljubljanske regijske koordinacije SDS.

Minister Koprivnikar bo budno pazil

Na ministrstvu za javno upravo so nam včeraj povedali, da so na februarski razpis za načelnika ljubljanske upravne enote prispele tri prijave, posebna natečajna komisija pa je kot ustrezna ocenila dva kandidata. Koprivnikar je z obema opravil pogovor in »ugotovil, da Lončar bolje pozna področje dela in ima tudi boljši pogled na razvoj oziroma način vodenja ljubljanske upravne enote kot drugi kandidat«. Zato je že podpisal Lončarjevo imenovanje, ta pa bo začel delati v začetku januarja.

Minister za javno upravo je potrdil, da je bil seznanjen s tem, da je Lončar aktivni član SDS. »Vprašal sem ga, kako utegne to vplivati na njegovo delo. Zagotovil mi je – in tudi v razgovoru mi je dal tak občutek–, da to ne bo vplivalo na objektivnost njegovega dela.« Sicer pa, pravi Koprivnikar, položaj načelnika upravne enote ni politična funkcija, torej strankarske pripadnosti ne more upoštevati kot kriterij. »Sem pa Lončarja odločno opozoril na to, da bom, če se bo kakor koli izkazalo, da ima njegova strankarska pripadnost vpliv na objektivnost njegovega odločanja, to upošteval.« TudiLovro Lončar je včeraj poudaril, da je mesto načelnika upravne enote položajno uradniško delovno mesto. »Tudi doslej sem svoje delo vedno opravljal strokovno, profesionalno in v skladu z načeli zakona o javnih uslužbencih,« nam je zagotovil.

Koprivnikar je neuradno preverjal tudi Lončarjevo delovanje na strankarskih funkcijah. »Dobil sem zagotovila, da tudi kot državni sekretar v Janševem kabinetu ni bil nepripravljen na sodelovanje, je pa zagovarjal svojo politično opcijo, kar je logično.« Minister za javno upravo pa je zanikal, da bi mu kdor koli naročil ali rekel, naj izbere prav Lončarja.

Virant podvomil o transparentnosti Černačeve izbire

Od konca lanskega leta ljubljansko upravno enoto kot vršilka dolžnosti načelnice vodi Sandra Šeligo. Kot smo poročali, se je namreč notranji minister v prejšnji vladi Gregor Virant odločil, da razveljavi odločitev začasnega pravosodnega ministra v drugi Janševi vladi Zvonka Černača (javna uprava je v času druge Janševe vlade sodila pod pravosodno, v mandatu Alenke Bratušek pod notranje ministrstvo, v sedanji vladi pa je spet postala samostojni resor), ki je za načelnico ljubljanske upravne enote postavil nekdanjo ministrico za visoko šolstvo iz vrst NSi Mojco Kucler Dolinar. Černač se je za postavitev Kucler-Dolinarjeve, ki je med njegovim dvomesečnim vodenjem pravosodnega ministrstva postala državna sekretarka na tem resorju, odločil dva dni pred prenehanjem funkcije drugi Janševi vladi, službo načelnice pa naj bi nastopila šele več kot sedem mesecev po imenovanju. Zato je Virant podvomil »o odprtosti in transparentnosti postopka« in se odločil za njegovo ponovitev.