IDU je v posebni izjavi o Sloveniji, ki jo je izvršilni odbor sprejel soglasno v petek, drugi dan srečanja v Madridu, in je objavljena na spletni strani IDU, zapisala, da se z zaskrbljenostjo seznanja s pripombami Evropske komisije glede nezadovoljivega stanja v slovenskem pravosodnem sistemu in potrebe po nadaljnjih reformah.

Neodvisen pravosodni sistem bistven za demokratično družbo

Zveza ponovno potrjuje svoje prepričanje, da je močan, neodvisen pravosodni sistem bistven element vladavine prava in demokratične družbe.

IDU tudi obsoja selektivno sodstvo kot žalitev vladavine prava. Podpira svojo članico, stranko SDS, in njena prizadevanja za krepitev vladavine prava in neodvisnost pravosodja.

Na zasedanju tudi Janša

IDU poziva slovensko vlado in druge postkomunistične države, naj uzakonijo in izvedejo učinkovite lustracijske zakone.

IDU je sprejel tudi posebne izjave o Venezueli, Ukrajini in Gruziji.

Zasedanja IDU v Madridu se je udeležilo več kot 80 predstavnikov njenih članic z vseh celin, med njimi tudi predsednik SDS Janša.

IDU vodi nekdanji avstralski premier

IDU, ki jo vodi nekdanji premier Avstralije John Howard, je mednarodna zveza demokratičnih, konservativnih in krščansko-demokratskih političnih strank s sedežem v Oslu. Ustanovljena je bila leta 1983 na pobudo Fundacije Konrad Adenauer in takratnega ameriškega podpredsednika Georgea H.W. Busha.

Danes šteje prek 80 članic iz več kot 60 držav ter predstavlja edinstveno tovrstno mednarodno organizacijo, v katero so vključene tako zveze sorodnih političnih strank z vseh celin - iz Evrope je to Evropska ljudska stranka (EPP) - kot tudi posamezne najmočnejše stranke, so zapisali na spletni strani SDS.