Devetindvajset poslank in poslancev prejšnjega mandata bo konec tedna prvič prejelo nadomestilo poslanske plače, medtem ko je pet vlog še v obravnavi. Na seznamu prejemnikov je tudi nekdanja ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel, ki naj bi sicer ta teden postala generalna sekretarka Pozitivne Slovenije. A kot pravi, se na tem mestu ne bo zaposlila, saj bo stranka denar, ki ga dobi iz proračuna, porabila za svojo krepitev na terenu. Čeprav je Komelova z delom sedanjega župana Borisa Popoviča zadovoljna in ugotavlja, da tistega, ki dobro dela, ni treba zamenjati, pa možnosti, da se bo na oktobrskih lokalnih volitvah potegovala za koprsko županjo, ne izključuje povsem. Ni pa na seznamu prejemnikov poslanskega nadomestila nekdanjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika, ki se je že vrnil v Emo orodjarno – od avgusta je prokurist podjetja. Naj spomnimo, da so Stepišnika z ministrskega mesta odnesle državne subvencije, ki jih je »njegovo« ministrstvo podelilo omenjenemu podjetju, katerega solastnik je Stepišnik. Janja Klasinc se je vrnila na ministrstvo za zunanje zadeve, Lejla Hercegovac pa se je iz izolskega zdravstvenega doma preselila v tolminski.

Zadeva z Matejem za Mors končana

Iz Jankovićeve stranke bodo nadomestilo plače med drugimi prejemali tudi nekdanja podpredsednica državnega zbora Renata Brunskole, ki se na staro delovno mesto v NLB ni mogla vrniti, pa Barbara Žgajner, Branko Ficko in za zdaj še podpredsednica PS Melita Župevc. Kaj bosta v prihodnje delala podpredsednika SDS Zvone Černač in Alenka Jeraj, ki sta tudi še med brezposelnimi, nam v Janševi stranki niso želeli razkriti. Med prejemniki poslanskega nadomestila bo očitno še naprej tudi nekdanji notranji minister Dragutin Mate, ki se sicer želi vrniti na obrambno ministrstvo, kjer je služboval sedemnajst let. A na MORS poudarjajo, da pravne podlage za to ni, saj je bil pri njih zaposlen pred nastopom ministrske in ne poslanske funkcije. Ob tem dodajajo, da je delovno sodišče zavrnilo Matejevo tožbo, kar je potrdilo tudi višje sodišče. Ker je vrhovno sodišče zavrnilo revizijski postopek, je za ministrstvo »zadeva zaključena«.

Za nadomestilo poslanske plače je sicer v roku zaprosilo 34 poslancev, vendar se je do včeraj ta seznam skrčil za pet imen. Nekateri so namreč že uspeli dobiti zaposlitev. Tako se je Ivan Simčič, ki se je iz stranke DeSUS med nepovezane poslance preselil po razkritju sporne pridobitve srednješolskega spričevala, vrnil v koprski pokrajinski muzej, kjer je ponovno zasedel mesto kustosa dislocirane muzejske zbirke na gradu Prem. Za nekatere poslance pa so strokovne službe DZ ugotovile, da jim nadomestilo ne pripada, saj naj bi jih »čakala« delovna mesta, ki so jih zasedali pred poslanskim mandatom. Eden takšnih je Jožef Kavtičnik, ki je bil pred odhodom v parlament ravnatelj na osnovni šoli v Nazarjah. Kot nam je dejal, ima sicer delovno mesto učitelja zagotovljeno, a tega ne more kar takoj zasesti. Počakati mora, da se sprosti kakšno od mest, za katera je usposobljen, do česar naj bi prišlo predvidoma konec prihodnjega meseca.

Okrepljene upokojenske vrste

Kar nekaj bivših poslancev se je preselilo med upokojence. Med njimi Majda Potrata, Mirko Brulc in Srečko Meh iz SD, ki na volitvah niso niti kandidirali, pa eden najglasnejših dolgoletnih poslancev SDS Jožef Jerovšek. Jakob Presečnik, ki ima na obsežnem spisku preteklih političnih funkcij navedeno tudi vodenje ministrstva za promet in podpredsedniško mesto v državnem zboru, je pred kratkim na »upokojitveno zakusko« povabil svoje strankarske kolege, ki pa upajo, da bo še naprej aktiven v SLS.

Upokojenec je (ponovno) tudi nekdanji poslanec ZaAB Jerko Čehovin. A se v zadnjih dneh vendarle še intenzivno ukvarja s parlamentom: odločil se je namreč za vložitev kazenske ovadbe zoper Janeza Janšo. Prvak SDS je na zadnji seji državnega zbora Čehovina obtožil, da je bil »po podatkih arhiva v bivšem režimu ne samo sodelavec, ampak uslužbenec Udbe, pripadnik organizacije, ki je bila po sodbi vrhovnega sodišča zločinska«. Čehovin je ogorčen in poudarja, da je že ob nekaterih prejšnjih navedbah SDS od Sove in državnega arhiva pridobil potrdilo, da nima dosjeja. »Zavaroval bom svojo integriteto,« napoveduje nekdanji poslanec.