Bešič Loredan, ki se bo z Bratuškovo sestal predvidoma v petek, se zdi ustrezen kandidat predsedniku DeSUS Karlu Erjavcu, tudi prvak DL Gregor Virant pravi, da bi ga DL podprla. Ker je Bratuškova vodja PS, je pričakovati, da bi poslanci te največje vladne stranke podprli Bešič Loredanovo kandidaturo, če bi do nje prišlo. Bolj previden pa je vodja poslancev SD Matjaž Han, ki opozarja, da Bešič Loredan še ni uraden kandidat, a sam ne bi imel nič proti njegovi kandidaturi.

»Naj ostane, kjer je«

Nekoliko manj so nad morebitnim kandidatom navdušeni v koordinaciji zdravniških organizacij. V današnji izjavi za javnost je predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin dejal, da sicer nima nič proti Bešič Loredanu, a glede na njegovo izjavo, da v enem letu ni mogoče izvesti reforme, je mogoče bolje, da naj ostane tam, kjer je.

Sicer pa so v koordinaciji s komentarji zadržani tudi do možnosti, da bi zdravstveni resor začasno prevzela kar Bratuškova. Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je dejal, da le ona pozna svoje osebnostne lastnosti in koliko ima še razpoložljivega časa, da prevzame še ta resor.

Marušičev kategorični ne

Neuradno je bil v igri za zdravstvenega ministra tudi Dorjan Marušič, ki pa je danes izrazil svoj »kategorični ne, da bi se morda pustil pregovoriti, ali pa da bi se sploh spravil v razpravo o tem, ali bi prevzel resor«. Kot pravi, do konca te vlade ni možno izpeljati reforme ali pa spremembe ali nadgradnje, zato zanj to ni izziv.

Da v tem mandatu ne bo težko pričakovane zdravstvene reforme, je danes v DZ potrdila tudi premierka Bratuškova. Bratuškova je poudarila, da se težav v zdravstvu zavedajo, opozorila pa, da so se nalagali skozi 20 let, zato jih vlada težko odpravi v enem samem letu.

Pasivnost in zamuda pri sprejemanju potrebnih reformnih ukrepov

Nasprotno pa so prepričani v koordinaciji zdravniških organizacij, kjer pozivajo premierko, naj nemudoma začne s pripravo reforme. Sicer pa zdravništvo največjo odgovornost za odstop Trop Skaze pripisujejo predsednici vlade Bratuškovi bodisi zaradi nepretehtane izbire ministrice ali zaradi pomanjkljive podpore pri delu ministrice oz. njeni zaščiti pred grožnjami in pritiski.

Kot enega največjih razlogov za pasivnost in zamudo pri sprejemanju potrebnih reformnih ukrepov vidijo različne in neusklajene poglede političnih strank koalicije na vizijo zdravstva. Ti ne omogočajo kompetentnega prevzema in opravljanja ministrske funkcije s strani še tako kompetentne osebe, tudi »če bi bil nek nadomestek Einsteina pripravljen prevzeti resor«, pravi Možina.

»V enem letu Gantar ni naredil praktično nič«

Sicer pa Bratuškova vztraja pri izjavi, da obžaluje, da je pred letom vodenje zdravstvenega resorja Tomažu Gantarju. »V enem letu, v mandatu prejšnje vlade, ni naredil praktično nič,« je danes dejala premierka in dodala, da podobno tudi v lanskem letu ni prišel do nje »niti z enim resnim konkretnim predlogom«. Edina stvar, ki so jo uspeli tudi na njeno pobudo uresničiti, je bil po besedah Bratuškove t. i. intervencijski zakon.

V stranki DeSUS, iz katere kvote je Gantar, pa vračajo žogico: »Naš minister je zdržal dve leti, njihova ministrica pa niti en mesec.« Do kakšnega zaostrovanja med strankama zaradi teh izjav pa, kot kaže ne bo prišlo, saj predsednik DeSUS Karl Erjavec meni, da je premierka le malo razočarana, zato jo razume, da »išče razloge drugje«. »Ampak jaz na premierko nisem jezen zaradi te izjave,« je dejal.

So se pa tako Erjavec kot koordinacija zdravniških organizacij dotaknili tega, da Trop Skaza ni želela razkriti, kdo so tisti, ki naj bi nanjo izvajali pritiske, kar je navedla kot razlog za ponedeljkov odstop.

O pritiskih ne želijo govoriti

V koordinaciji ne sprejemajo več samo razlag o mafijskih združbah in posameznikih v zdravstvu. Odgovorne, zlasti nekdanje ministre pa pozivajo, naj javnosti sporočijo konkretna imena za ta kriminalna dejanja.

Po Erjavčevem mnenju so »ta imena so jasna, slej kot prej jih bo predstavil tudi Nacionalni preiskovalni urad«. Po njegovi oceni gre za »vse tiste, ki sodelujejo na razpisih v zdravstvenem sistemu in ki mastno zaslužijo«. Kot primer je izpostavil vzdrževanje operacijskih miz, kjer je »kar naenkrat lahko pogodba drugačna, kot je bila pred tem«.

Tudi Bratuškovi je žal, da ministri, ki odhajajo, ne želijo govoriti o pritiskih, ki so jih deležni. Pojasnila je, da se je v torek sešla s predstavniki policije in Nacionalnega preiskovalnega urada, ki so ji zagotovili, da bodo stvari še pospešili. Kot je poudarila, mora biti zanje pregon tega dela korupcije in gospodarskega kriminala »velika prioriteta«.