Na shodu bo potekalo več javnih predavanj na temo družbenih učinkov prohibicije in konoplje na splošno, dogajanje pa bodo popestrili znani slovenski glasbeniki in partnerji dogodka.

Kot so sporočili iz ŠOU, je moderna država v 20. stoletju s svojo politiko do drog, ko jih je grobo razmejila na legalne in nelegalne ter posebej opredelila zdravila, ustvarila razmejitveno linijo v družbenem dojemanju področja drog, ki negativno vpliva na verodostojne pristope preventive in dojemanja (ne)varnosti uživanja posameznih snovi.

Za drugačne oblike regulacije, ki ne temeljijo na prepovedi

Med zahtevami, ki jih bodo predstavili na današnjem Marihuana maršu, so med drugim popolna dekriminalizacija posedovanja prepovedanih drog za lastno uporabo, omogočanje gojenja konoplje za lastno uporabo s ciljem zmanjšati črni trg ter vzpostavitev podlag za izvajanje raznovrstnih programov na področju zmanjševanja tveganj in škode.

Med drugim zahtevajo tudi, da se snovi (primarno konopljo), za katere obstaja obsežna znanstvena dokumentacija uporabnosti v medicinske namene, prekvalificira iz prve v drugo oz. tretjo skupino prepovedanih drog in s tem omogoči pristojnim in kvalificiranim institucijam presojo o (ne)uporabnosti v zdravstvene namene. Organizatorji dogodka pa pričakujejo tudi poglobljen razmislek o primernem sistemu državne in mednarodne regulacije substanc, ki ne temelji izključno na prepovedi.