Legitimen in zgodovinski upor naroda proti skorumpiranemu vladajočemu razredu

Z zakonom bi se določilo, da se ustavijo vsi postopki proti vstajnikom, da se odpravijo vse sodne obsodbe in vsi plačilni nalogi. Če so posamezni plačilni nalogi že bili plačani, naj se denar vstajnikom vrne. Iz zakona naj bi se izvzeli le primeri, ko se ugotovi, da je bilo nasilje na protestih spodbujeno s strani katere izmed političnih strank ali celo na podlagi kakršnega koli plačila. Po besedah Uroša Lubeja tako od predstavnikov politikov pričakujejo, da bodo na pobudo odgovorili v roku sedmih dni, zahtevo pa utemeljujejo s tem, da gre pri vstajniškem gibanju za legitimen in zgodovinski upor naroda proti skorumpiranemu vladajočemu razredu. »Ljudstvo je bilo izzvano s strani politično-tajkunskih-bančnih-plenilskih elit, z desetletjem nekaznovanih kraj, politične ter sistemske korupcije in mnogih drugih neoprostljivih napak in zlorab moči ter je delovalo v samoobrambi oziroma kot poslednji branik obstaja naše države oziroma skupnosti. Zato je prav, da se z amnestijo oprostijo vsi, ki so sodelovali na ljudskih vstajah,« je Lubej še povedal na današnji tiskovni konferenci in zaključil z besedami:

»Prepričani smo, da si nihče, ki se je boril za Slovenijo, ne zasluži biti kaznovan. Vstajniki smo opravili svoje družbeno koristno delo, ki naj kompenzira naše morebitne prestopke glede na črko zakona.«

Prekličejo naj se tudi postopki proti policistom

Obenem predlagajo, da se ustavijo oziroma prekličejo tudi morebitni postopki proti policistom zaradi prekoračitve pooblastil, saj verjamemo, da so nekateri policisti delovali pod vplivom gonje proti protestnikom in so morda tudi zaradi tega prekoračili svoja pooblastila. V dobršni meri je njihovemu ravnanju botrovala neizkušenost s tovrstnimi dogodki, morda pa celo direkten ukaz s strani njihovih nadrejenih.

Skupina državljanov in državljank pa je naredila še korak dlje in so spisali zakon o amnestiji. Božo Žabjek, predstavnik iniciative Kazenska ovadba, je pojasnil, da so se takoj po prvih informacijah z mariborskega sodišča odločili, da morajo ukrepati in naredili zakon o amnestiji vseh vstajnikov, ki dokazano niso bili kriminalno vpleteni. Izhodišče pri njihovem delu je bil sledeči stavek: »Boriti se za lastno domovino ne more nikoli biti kaznovano, še najmanj z zaporno kaznijo. Sodna sramota, ki se je zgodila z obsodbo vstajnikov v Mariboru 12. septembra ima lahko le eno sporočilo: Država ni vaša, ljudska, pripada nam, izbranim. In to je nedopustno!« To pobudo za obravnavo bodo danes vložili vsem poslanskim skupinam, dali v vednost tudi predsednici vlade in na državni svet. Če v petnajstih dneh ne bo odgovora, pa bodo šli po besedah Žabjeka na zbiranje podpisov in predlog zakona vložili sami.