Za radeško papirnico se je še pred prvo javno dražbo, ki je bila novembra, zanimala turška družba Saray iz Ankare, ki je opravila skrbni pregled papirnice, vendar Turki nato niso vplačali niti varščine v višini 618.400 evrov.

S 15 na 6,1, nato pa na 1,2 milijona evrov

Turki so najprej ponujali za radeško papirnico 15 milijonov evrov, po opravljenem skrbnem pregledu pa so ponudbo znižali na 6,1 milijona evrov. Ker država ni pristala, da bi subvencionirala prispevke za delavce v papirnici za triletno obdobje, so Turki svojo ponudbo dodatno znižali na 1,2 milijona evrov.

Od države so tudi zahtevali, da se odreče davku na dohodek pravnih oseb, vendar je tudi ta predlog država zavrnila. Vmes pa so si Turki premislili in sporočili, da so pripravljeni plačati ta davek, če bodo poslovali z dobičkom. Njihov zadnji predlog se je nanašal na brezplačni triletni najem papirnice.

Subvencija za zaposlovanje delavcev

Država je sicer Turkom ponudila subvencijo za zaposlovanje delavcev, gospodarsko ministrstvo pa je izrazilo interes za subvencioniranje investicij v tehnološko posodobitev papirnice.

Skrbni pregled je opravila tudi francoska družba Oberthur. Predstavniki te družbe so stečajnemu upravitelju Borutu Sokliču novembra lani pojasnili, da so oni tiskarji, ne obvladujejo pa izdelave papirja. Ocenili so tudi, da je treba radeško papirnico nujno tehnološko posodobiti. Po tehtnem premisleku pa so Francozi ugotovili preveliko tehnološko tveganost pri radeški papirnici in so Sokliča obvestili, da se prve javne dražbe ne bodo udeležili.

Spore bi reševali v Singapurju

Glede tajske multinacionalke Double A, ki naj bi bila za radeško papirnico pripravljena odšteti okoli sedem milijonov evrov, je Soklič dejal, da je ta družba zavrnila podpis sporazuma o varovanju podatkov pri skrbnem pregledu. Predlagali so tudi, da bi morebitne spore reševali na sodišču v Singapurju, kar je za Sokliča nesprejemljivo. Prav tako je zavrnil predlog Tajcev, da bi pri reševanju morebitnih sporov uporabili angleško pravo.