Novakova je torej prejela okoli 73, Hojs pa okoli 27 odstotkov glasov. Kot je v nagovoru po razglasitvi izidov dejala Novakova, je vzela na znanje, da so bili nekateri prisotni danes kritični, kar je po njenih besedah tudi prav. "Vzela sem na znanje tudi, da smo naredili po vašem mnenju nekaj napak. Zagotovo so bile, nekateri ste jih sprejeli lažje, drugo malo težje," je še povedala.

Po njenem mnenju pa je zdaj pomembno, da odložijo napake "onstran reke" in gredo naprej. NSi ima priložnost ne le za rast, ampak tudi za krepitev krščanske demokracije, je pristavila predsednica NSi. Hkrati je pozvala člane, naj ji, kadar greši, to povedo na štiri oči, izogibajo pa naj se javni kritiki.

Kljub porazu zadovoljen tudi Hojs

Hojs je medtem z rezultatom, ki ga je dosegel na glasovanju, zadovoljen, saj je "s svojim nastopom in s svojo vizijo prepričal skoraj tretjino delegatov". To glede na trenutno razmerje sil v stranki ocenjuje kot dobro, je dejal v izjavi za medije po razglasitvi izidov.

Ob tem je izrazil pričakovanje, da se bo kaj od tistega, na kar so opozarjali on in drugi kritiki aktualnega vodstva stranke, tudi uresničilo. Sam je sicer v kongresnem nagovoru izpostavil zlasti razlike v pogledih na vrednote slovenske pomladi in na problematiko pravosodja ter na potrebo po jasnejši opredelitvi strankinega gospodarskega programa.

Po Hojsovih besedah je težko reči, kaj rezultat pomeni za njegovo politično prihodnost v stranki. "Povedal sem, da danes iz stranke ne bom izstopil. Jutri se bom spočil in v ponedeljek ne bom ustanovil nove stranke," je še zatrdil.

Tonin: Člani so ocenili, da je v prihodnost začrtana pot, prava

Z izidom glasovanja je zadovoljen tudi vodja poslancev NSi Matej Tonin. Po njegovem mnenju so namreč člani vendarle ocenili, da je v prihodnost usmerjena pot prava. "Kaj bi bi bilo, če bi jaz kandidiral, ne vem. Zagotovo pa so se ljudje jasno izrekli, da podpirajo Novakovo, tudi jaz sem jo podprl. Meni se pa zagotovo nikamor ne mudi," je še dejal.

Tudi sam je čestital Hojsu; "najprej za pogum, da se je spustil v to kandidaturo, in da je v teh procesih tudi izpostavil določene teme, ki smo jih morda nekoliko zanemarili". Tonin verjame, da želi stranka delovati dobro in da bo pri svojem prihodnjem delu upoštevala tudi danes izrečene nasvete. "Tri četrtine članov je podprlo sedanjo linijo, četrtina je do naše smeri tudi nekoliko kritična, nihče pa ni napovedal izstopa iz stranke oz. ustanavljanja nove. Te razlike nas lahko obogatijo, če jih bomo znali pravilno vključiti v naše vsakdanje delo," je dodal.

Po Toninovi oceni je bil večji del današnjih kritik posvečen temu, da so se pri svojem delu morda preveč usmerjali v prihodnost, preveč stavili le na gospodarstvo. Določeno število članov pa, kot je menil, pričakuje ukvarjanje tudi z "ideološkimi temami, temami iz preteklosti oz. o nerazčiščeni slovenski zgodovini." Kot je še ugotavljal, na te kritike v NSi že odgovarjajo z aktivnostmi, kot je denimo priprava zakona o dostojnem pokopu žrtev vojnega in povojnega nasilja.

Kongres zaznamovala želja po krepitvi stranke

Razpravo na kongresu je sicer zaznamovala želja po krepitvi stranke, tako na programskem področju kot tudi v odnosu do drugih strank, zlasti na desnici. Še pred začetkom kongresa pa sta se v izjavi za medije Novakova in Hojs strinjala, da pri njunem potegovanju za strankin predsedniški stolček ni šlo za bitko, pač pa za soočenje različnih pogledov.

Delegati so danes izvolili tudi člane razsodišča in nadzornega odbora. V izvršilnem odboru stranke pa so poslanci Matej Tonin, Jožef Horvat in Iva Dimic ter Mojca Kucler Dolinar, Alojz Sok in Martin Mikolič.

NSi je nastala 4. avgusta 2000, njen prvi predsednik je bil Andrej Bajuk, Novakova ga je nasledila leta 2008.