Upravniki, ki z dobavitelji pogosto sklenejo dogovor o izplačilu provizij v zameno za prevzemanje terjatev etažnih lastnikov, podobne dogovore sklepajo tudi z zavarovalnicami. O podrobnostih sicer uradno ne želijo govoriti ne zavarovalnice ne upravniki, saj da gre za poslovno skrivnost, a nam je informacijo neuradno potrdilo več zanesljivih virov.

Sami popravijo okno, da ne izgubijo »bonusa«

Ni nenavadno, da se v skupnih prostorih razbije okno ali steklena vrata, etažni lastniki pa nikoli ne dobijo kopije prijave škode. Upravnik pogosto škodo, če ta ni visoka, poravna kar iz lastnega žepa. V primeru, da vse leto na zavarovalnico ne prijavi nikakršne škode, namreč po besedah naših sogovornikov od zavarovalnice dobi bonus v višini od 10 do 15 (nekateri pravijo celo 30) odstotkov zavarovalne premije.

Nekaj stotakov »zaslužka« na stanovanjski blok

Kaj to pomeni za zavarovalnico, je jasno. Kaj pa pomeni za upravnika? Vzemimo za primer starejšo, a dobro vzdrževano stavbo, v kateri je sto stanovanj, etažni lastniki pa za zavarovanje skupnih prostorov v povprečju plačujejo 40 evrov na leto. Skupaj to pomeni štiri tisoč evrov. Če torej upravnik, ki v imenu etažnih lastnikov z zavarovalnico podpiše pogodbo in ki jo slednji redko sploh vidijo, vse leto ne prijavi škode, lahko konec leta dobi samo na račun enega bloka med 400 in 600 evri. Če upravlja dvajset blokov, prejme iz tega naslova vsaj 8000 evrov. (Resda je nekaj treba odšteti tudi za škodo, ki jo je vsaj v nekaterih blokih v preteklem letu najbrž moral pokriti.)

Za zavarovalnice dogovor »konkurenčna prednost«

Na treh večjih zavarovalnicah, na katere smo naslovili vprašanja v zvezi s tem, so sicer takšne poslovne prakse zanikali oziroma zapisali, da dogovori s poslovnimi partnerji »predstavljajo konkurenčno prednost« in so kot takšni poslovna skrivnost. Tudi upravniki takšne kompenzacije uradno zanikajo, vendar nam jih je več neuradno potrdilo, da so tovrstne provizije pravzaprav osnova za preživetje upravniških podjetij.

S sklepanjem dogovorov z zavarovalnicami sicer ni nič narobe, opozarja svetovalec etažnih lastnikov Bojan Bučinel, ki ima tudi sam izkušnje z upravljanjem večstanovanjskih stavb. A bi morali biti etažni lastniki vsekakor z njimi seznanjeni, poleg tega bi moral upravnik, ko dobi tovrstno povračilo, sredstva po ustreznih deležih razdeliti med etažne lastnike (in sebe, če ima za to soglasje lastnikov). To se zgodi le redko. Slišati je celo, da naj bi nekateri upravniki iz teh sredstev, seveda mimo vedenja etažnih lastnikov, zaposlenim izplačevali regres za letni dopust.