Po skoraj štiriletnem opozarjanju komunalnih podjetij in družb, odgovornih za ravnanje z odpadno embalažo, na neurejeno zakonodajo na področju ravnanja z odpadno embalažo, so se na okoljskem ministrstvu minuli mesec odločili ukrepati. Inšpektorat za kmetijstvo in okolje je tako izdal odločbe, ki družbam nalagajo, da morajo do konca marca od izvajalcev javnih služb prevzeti dodatno odpadno embalažo, ki se še od lani kopiči v skladiščih. V Interserohu bi morali tako prevzeti še dodatnih 3103 tone odpadne embalaže, odločbe pa so, kot so pojasnili na ministrstvu, prejele še tri druge družbe, ki morajo skupno prevzeti še 1889 ton odpadne embalaže.

Letijo pritožbe in kazenska ovadba

»Odločba, ki smo jo prejeli, je brez pravne podlage,« je o inšpekcijski odločbi kritična direktorica Interseroha Mateja Mikec. Ob tem je spomnila na sodbo upravnega sodišča, ki je januarja lani razsodilo, da na ministrstvu za kmetijstvo in okolje niso pravilno določali, koliko odpadne embalaže morajo družbe pobrati, in da morajo nepravilnosti odpraviti. »Deleži za posamezno družbo tako niso določeni na zakonit način in jih zato ni mogoče upoštevati, trenutna uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo pa je nezakonita in ne more predstavljati temelja za določitev obveznosti družb,« so jasni v Interserohu. Zato so se na odločbo že pritožili, vložili pa bodo tudi kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu na inšpektoratu. »Na inšpektoratu se namreč, kot je razvidno iz korespondence, ki smo jo pridobili, nekateri zavedajo, da izdana odločba nima pravne podlage,« je pojasnil prokurist družbe Borut Zajc. Na ministrstvu so potrdili, da so na inšpektoratu pritožbo že prejeli, a »v tem trenutku dokončnega stališča glede navedb pritožnika še ne moremo podati«, Pojasnjujejo še, da bodo »tako kot doslej tudi v prihodnje ukrepali na podlagi veljavnih zakonskih in podzakonskih predpisov ter glede na ugotovljeno dejansko stanje v posameznem postopku«.

Zahtevajo spremembe sistema

Mikčeva ob tem poudarja, da ni problem v prevzemu dodatne embalaže, temveč v postopku in neurejeni zakonodaji, zaradi katere so razmere že štiri leta nevzdržne. »A dokler imamo zadostna finančna sredstva, želimo pozitivno vplivati na okolje,« pravi direktorica. Zato so v družbi že začeli preverjati, koliko embalaže, ki je bila skladiščena do konca minulega leta, je še nakopičene v skladiščih komunalnih podjetij. »Ko bomo ugotovili, koliko je dejansko še te odpadne embalaže, jo bomo tudi prevzeli. Podatek 3103 tone namreč ni točen,« zatrjuje Mikčeva. Hkrati opozarja, da si kljub temu, da bodo embalažo prevzeli, želijo čimprejšnjo vzpostavitev zakonitega sistema na področju ravnanja z odpadno embalažo.