Železniški zdravstveni dom (ŽZD) bi moral marca letos podpisati pogodbo o koncesiji za izvajanje primarne zdravstvene dejavnosti, a se temu izogiba, so včeraj opozorili na Mestni občini Ljubljana (MOL). Načelnica občinskega oddelka za zdravje in socialno varnost Tilka Klančar je pojasnila, da je vodstvo zdravstvenega doma z različnimi manevri najprej zavlačevalo podpis pogodbe, nato pa občini poslalo spremenjeno pogodbo. »S pravnega vidika to seveda ni sprejemljivo, saj mora biti koncesijska pogodba usklajena z odločbo o koncesiji,« je pojasnila Klančarjeva, zakaj spremenjene pogodbe občina ni podpisala.

ŽZD se ne strinja z enoletno koncesijo

Vodstvo Železniškega zdravstvenega doma v predloženi pogodbi moti obdobje, za katero bi mu občina podelila koncesijo. Ljubljanski mestni svet je lani izglasoval, da lahko občina zdravstvenemu domu koncesijo za primarno zdravstveno dejavnost podeli za obdobje enega leta. Vodstvo zdravstvenega doma s to odločitvijo ni bilo zadovoljno, saj so kmalu po prejemu občinske odločbe o koncesiji na upravnem sodišču sprožili upravni spor zaradi trajanja koncesije, ki še ni končan. Želijo si koncesijo za nedoločen čas oziroma vsaj za daljše obdobje, je povedala Klančarjeva.

Vršilec dolžnosti direktorja Železniškega zdravstvenega doma Emilijan Lobe zavrača očitke, da naj bi zavlačevali s podpisom pogodbe. Zatrdil je, da jim je občina šele marca letos poslala v podpis »vzorec pogodbe«, ki ga župan ni niti podpisal niti datiral. Zavrnil je tudi županove trditve, da zdravstveni dom ni iskal dolgoročnih rešitev.

Lobe je potrdil, da jih je v pogodbi motila določba, da koncesija traja samo eno leto, ki jo je občina vnesla kljub temu, da sta v teku dva upravna spora, v katerih Železniški zdravstveni dom oporeka temu obdobju. »Želimo še naprej delovati v dobro vseh pacientov, zato se vseskozi zavzemamo za normalno, daljše trajanje koncesijskega razmerja,« je zagotovil Lobe.

Ljubljanski župan Zoran Janković je obnašanje vodstva zdravstvenega doma označil kot »tipičen poskus izsiljevanja«, Klančarjeva pa je napovedala, da se bodo na občini v kratkem odločili o nadaljnjih postopkih v zvezi z Železniškim zdravstvenim domom.

Zdravstvena oskrba bolnikov za zdaj ni ogrožena

Klančarjeva je priznala, da ne vedo natančno, koliko pacientov bi ostalo brez primarne zdravstvene oskrbe, če zaradi neurejenega pravnega položaja zdravstveni dom ne bi več dobival denarja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). »Natančnih podatkov nam ne dajo, ocenjujemo pa, da bi bilo takšnih pacientov približno 20.000,« je dejala Klančarjeva (po podatkih ZZZS je takšnih pacientov 28.540). Ob tem je poudarila, da je zdravstvena oskrba teh pacientov za zdaj še nemotena, ker zdravstvena zavarovalnica še vedno financira dejavnosti Železniškega zdravstvenega doma. To mora početi kljub temu, da je lani domu že odpovedala del pogodbe o financiranju, saj ga k temu zavezuje začasna odredba okrožnega sodišča.

Železniški zdravstveni dom je namreč lansko leto sodišče zaprosil, naj izda začasno odredbo o zadržanju delne odpovedi pogodbe o izvajanju programa zdravstvenih storitev. Sodišče je odredbo kljub nasprotovanju zdravstvene zavarovalnice izdalo 24. junija lani z obrazložitvijo, da bi sicer nastala nepopravljiva škoda za zavarovance in zdravstveni dom. Janković je opozoril, da nadaljnje neurejeno stanje ŽZD ne pomeni negotovosti zgolj za paciente, temveč tudi za zaposlene v domu. Ponovil je, da je po njegovem mnenju najboljša rešitev celotnega problema ta, da ŽZD preide pod okrilje javnega zavoda Zdravstveni dom Ljubljana. Ob tem ne gre pozabiti, da temu nasprotujejo tudi Slovenske železnice, ki so ustanoviteljice ŽZD.