Kar nekaj zvestih bralcev nam je v zadnjih dneh potožilo, da v Šiški neznosno smrdi, predvsem vzdolž Celovške ceste. Kolesarka, ki je prevozila traso od Kina Šiška do Mercatorja, je povedala, da takšnega smradu v Ljubljani še ni zaznala, zdelo se ji je, kot da bi nekdo odvrgel biološko orožje. Večina njenih sotrpinov na kolesih pa si je nosove prekrivala z robci.

Neprijetne vonjave so privele tudi do gospe, ki prebiva v sedmem nadstropju bloka v neposredni bližini Kina Šiška. Povedala je, da je zaudarjalo ves teden, do predvčerajšnjega obilnega dežja. Njen dober nos je za to okrivil biološke odpadke, ki so se na žgočem soncu in ob visoki vlažnosti zraka kuhali v rjavih zabojnikih. »Ne vem, če Snaga pogosteje odvaža smeti v poletnih mesecih, ampak zagotovo bi morali – vsaj ob visokih temperaturah – paziti, da do takšne situacije ne pride,« meni Šiškarica.

Vozila Snage za seboj niso puščala sledi

Ali so v poletnih mesecih spremenili frekvenco odvoza, smo pobarali tudi ljubljansko komunalno podjetje, kjer pravijo, da zabojnike za biološke odpadke v Ljubljani skozi vse leto praznijo enkrat na teden, čeprav bi lahko skladno z občinsko zakonodajo pozimi pogostost praznjenja zmanjšali na 14 dni. Nina Sanković iz podjetja Snaga je povedala, da so pri ekipah na terenu tudi preverili, če je morda katero od njihovih vozil v zadnjih dneh utrpelo kakšno okvaro in za seboj puščalo sledi, a so ugotovili, da je z njihovimi vozili vse v najlepšem redu.

»Če odprete biozabojnik, v katerega občani odlagajo biološke odpadke na neprimeren način – tako da jih ne zavijejo vsaj v papir oziroma v ustrezne razgradljive vrečke – oziroma če zabojnik ves čas stoji na soncu, je pričakovati, da bo do vas privel neprijeten vonj. Zato je pomembno, da občani bioloških odpadkov ne odlagajo kar 'prosto' v zabojnik,« je pojasnila Sankovićeva, ki pa ne verjame, da bi se vonj lahko razlegal kar iz vseh (zaprtih) zabojnikov in da bi se to vonjalo po vsej soseski.

V Šiški prav v teh dneh perejo zabojnike

Pri Snagi so še povedali, da trenutno prav v Šiški perejo oziroma čistijo zabojnike za biološke odpadke. V strošek za ravnanje z odpadki, ki ga uporabniki plačajo Snagi, je namreč všteto tudi čiščenje zabojnika za biološke odpadke, ki se izvede enkrat na leto. Za čiščenje zabojnikov imajo pri Snagi štiri vozila, ki zabojnik za odpadke najprej izpraznijo, nato pa še operejo. »V Šiški smo doslej očistili biozabojnike na desni strani Celovške od Pivovarne Union do Šentvida, pa tudi območje Šmarne gore in Dravelj. Na območju, ki ga omenjate (od Kina Šiška do Mercatorja, op. p.), pa bomo zabojnike začeli prati prihodnji teden,« je pojasnila Sankovićeva.