Vrhnika, Brezovica, Grosuplje, Domžale in druge občine v okolici Ljubljane so bile od vedno magnet za priseljevanje ljudi iz glavnega mesta predvsem zaradi dobre cestne povezave in nižjih cen nepremičnin. A trend preseljevanja predvsem mladih družin, ki je pred leti dosegel vrhunec, se počasi umirja. »V zadnjem času je opazen padec kupne moči; medtem ko so stanovanja v stanovanjskih blokih skorajda vsa prodana, je veliko hiš praznih, ker so dražje. Priseljevanje se je po mojem mnenju ustavilo predvsem zavoljo krize. To pa ni tako v nasprotju z interesom Vrhnike, saj priseljevanje posledično pomeni tudi zagotavljanje dodatne infrastrukture za priseljence, predvsem vrtcev in šol, kar ni mačji kašelj,« je povedal Stojan Jakin, župan občine Vrhnika.

Razlika v ceni med Ljubljano in okolico ostaja enaka

Direktor nepremičninske agencije Svet nepremičnine Vlado Petek pravi, da se razmerje med cenami rabljenih nepremičnin v Ljubljani in tistimi v njeni okolici ni spremenilo od velikega padca cen leta 2009. »Je pa sila nehvaležno ocenjevati, kajti v lanskem letu je bilo zelo malo prometa z nepremičninami. Določene transakcije so bile izredno nizke iz najrazličnejših vzrokov; eden od poglavitnih pa je, da so prodajalci te nepremičnine prodajali že nekaj let in so jih na vsak način želeli prodati, zato so močno spustili cene,« je razložil Petek. V lanskem letu so beležili predvsem kupce, ki so iskali priložnost kupiti zares ugodno, »normalnih« kupcev pa je bilo po njegovem mnenju malo predvsem zaradi neugodnega financiranja bank, kar pa se letos popravlja.

Nekoliko drugače situacijo na terenu zaznava Alen Komič iz agencije ABC nepremičnine. »V zadnjem letu so se cene nepremičnin znižale za 5 do 8 odstotkov, morda za odtenek bolj v Ljubljani, ker so bile v preteklosti previsoke. Toda stanovanja v Ljubljani so še vedno za 20 do 25 odstotkov dražja od primerljivih stanovanj v primestnih občinah. Kar dobite v Ljubljani za 100.000 evrov, dobite na Vrhniki za 80 tisočakov. Govorimo seveda o cenah rabljenih stanovanj, saj pri novih trg deluje povsem drugače,« je pojasnil Komič.

A naš sogovornik opozarja, da je treba pri selitvi v okolico Ljubljane vselej upoštevati tudi dodatne stroške, ki nastanejo zaradi prevoza v službo. Po njegovem mnenju so ljudje to dojeli, zato tudi ni več takega navala na nepremičnine v okolici, še posebno ne tam, kjer ni podaljšanih linij ljubljanskega mestnega avtobusa.

Privarčevano v desetih letih skopni

Po izračunu, ki smo ga čez palec pripravili v našem uredništvu, razlika, ki jo kupec privarčuje z nakupom stanovanja na Vrhniki, že po desetih letih skopni. V izračun smo vključili avtomobil nižjega srednjega razreda (ceno avtomobila, obveznega in kasko zavarovanja, vseh dajatev, goriva, vzdrževanja…) in domnevo, da se posameznik 250-krat na leto pelje v službo v 25 kilometrov oddaljen kraj. Če se torej posameznik z Vrhnike vozi vsak dan z avtomobilom v službo v Ljubljano, bo na mesec porabil približno 200 evrov več kot tisti, ki se občasno z avtomobilom vozi v službo, a je doma v Ljubljani. Po najbolj optimistični različici, ki ne vključuje stroškov parkiranja, se v letu dni razlika med obema poveča za 2400 evrov, po desetih letih pa razlika naraste na krepkih 24.000 evrov. Povrnjeni potni stroški delodajalca ne igrajo velike vloge, saj denimo iz Domžal ti znašajo okoli 50 evrov na mesec, medtem ko delodajalec uslužbencu, ki uporablja za pot v službo ljubljanski mestni avtobus, nameni le 12 evrov manj.

Da finančno ne privarčuješ, če si omisliš stanovanje v okolici Ljubljane – čeprav je cenejše – meni tudi Katarina Otrin iz društva za sonaravni razvoj Focus. »V Ljubljani potrebuješ maksimalno en avtomobil na gospodinjstvo, v okolici pa se partnerja zaradi udobja velikokrat odločita za dve vozili. Poleg službe te v Ljubljano velikokrat naženejo tudi druge obveznosti, ki so vezane na glavno mesto: otroci morajo v glasbeno šolo, na telovadbo, lutkovno predstavo in podobno. Vseskozi se skače gor pa dol. A konec koncev se tudi čas, ki ga porabiš za prevoze, meri v denarju,« razmišlja Otrinova, ki je prepričana, da se ljudje iz Ljubljane v okolico selijo predvsem zaradi miru, svežega zraka in podobnih privilegijev, ki jih po navadi v mestu ne najdejo.

Za enak denar dobiš sobo več

Vrhniški župan Stojan Jakin se strinja, da je marsikaj odvisno od posameznikovih prioritet, čeprav sam vidi tudi finančne ugodnosti življenja v primestnih občinah. »Potni stroški s preselitvijo resda narastejo, toda po drugi strani so stroški bivanja v okolici vseeno nižji kot v Ljubljani. Na Vrhniki nimamo niti enega plačljivega parkirišča, Ljubljana pa nima niti enega brezplačnega. So plusi in minusi,« ugotavlja Jakin.

Po besedah Vlada Petka iz agencije Svet nepremičnine pa je za mlade družine velikanskega pomena to, da ob selitvi v okolico za enak denar dobijo sobo več. »Če ima družina dva otroka, se štirje v dvosobnem stanovanju v Ljubljani stiskajo, v okolici pa jim bo v trisobnem stanovanju veliko udobneje,« je pojasnil Petek, ki se mu tudi potovalni čas v okoliških občinah ne zdi ovira: »Če se na primer napotite iz Črnuč v Moste, ne boste na cilju nič prej kot tisti, ki se v Ljubljano odpravlja z Vrhnike.«