Medtem ko so pred dnevi ljubljanski mestni redarji začeli poostren nadzor nad taksisti v glavnem mestu – preverjajo predvsem, ali taksisti spoštujejo odlok in imajo vsa potrebna dovoljenja za vožnjo na območju Ljubljane, so davčni inšpektorji vzeli pod drobnogled taksiste po vsej državi.

Vozili z izklopljenim taksimetrom

Na Davčnem uradu RS (Durs) so že marca napovedali, da bodo skupaj s Carinsko upravo RS poostreno nadzorovali predvsem gotovinsko plačevanje – izdajanje računov, blagajniško poslovanje in delo na črno. Ves čas bodo tudi naskrivaj fotografirali račune in nato preverjali, ali so izdani računi v izvirni obliki zajeti v davčnih obračunih. »Trenutno potekajo aktivnosti nadzora preveritve izdajanja računov, od julija pa bodo inšpektorji posebej pozorni na to, da taksisti morebiti računov ne brišejo ali spreminjajo,« so pojasnili na Dursu.

V tem mesecu so mobilne enote carinske uprave opravile 188 nadzorov na območju celotne Slovenije, pri čemer so ugotovili, da taksisti v več primerih izdanih računov niso hranili, vozili so z izklopljenim taksimetrom, marsikdo od taksistov sploh ni izdal računa in v vozilu ni imel pogodbe o zaposlitvi. »V veliko primerih na taksimetru ni bilo nalepke o overitvi, v vozilu ni bilo zapisnika o overitvi taksimetra, čeprav je to zakonsko določeno, ali pa v vozilu ni bilo veljavne pogodbe o najemu vozila. Bili so tudi primeri, ko se je cenik v vozilu glasil na drugega zavezanca, kot je označen na vozilu,« so povedali na Dursu.

Julija bodo sledile ostre sankcije

Na vprašanje, koliko kazni so doslej izrekli in v kolikšnem znesku, na Dusu odgovarjajo, da so mobilne enote carinske uprave taksistom v okviru akcije za zdaj izdale le dva plačilna naloga v znesku po 170 evrov. »Glede ugotovljenih nepravilnosti pa bo carinska uprava na podlagi dodatnega preverjanja in zbiranja dokazov posredovala predloge zaradi prekrška pristojnim organom. Postopki, ki jih pri teh zavezancih vodi Durs, so še vedno v teku, zato tudi prekrškovni postopki načeloma še niso bili začeti,« so pojasnili.

Poudarili so še, da bodo do 1. julija inšpektorji taksiste na morebitno brisanje ali spreminjanje računov brez hrambe izvirnih podatkov zgolj opozarjali, po tem datumu pa bodo začeli izdajati visoke globe, ki znašajo od 20.000 do 250.000 evrov. To bo sicer vejalo za vse davčne zavezance, ki pri izdajanju računov pri gotovinskem poslovanju uporabljajo računalniške programe ali elektronske naprave – ne glede na dejavnost.