Republiški stanovanjski sklad bo stanovanja, ki jih v soseski Zeleni gaj na Brdu dokončujeta Strabag in Imos, prodajal za manj kot 2000 evrov za kvadratni meter. 185 stanovanj s pripadajočimi parkirnimi mesti (gre za fazo F4) nameravajo v skladu prodajati po 1935 evrov za kvadratni meter vključno z davkom na dodano vrednost, preostalih 157 (faza F5.1) pa po 1840 evrov za kvadratni meter. V skladu ocenjujejo, da bodo kupcem prvih 185 stanovanj lahko predali predvidoma septembra, preostala pa novembra letos.

Kupce bodo izbrali na podlagi razpisa

Obvestilo o javni prodaji stanovanj bo sklad objavil najpozneje do junija, in sicer na svoji spletni strani in na facebook profilu. Ob tem velja omeniti, da bo stanovanjski sklad kupce izbral na podlagi javnega razpisa, pri izboru pa bodo imele prednost mlade družine, družine z osnovnošolskimi otroki, druge družine, gibalno ovirane osebe in mlade osebe. Znotraj teh kategorij bodo imeli prednost tisti kupci, ki varčujejo v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi. Sklad namerava zainteresiranim kupcem stanovanj v Zelenem gaju ponuditi tudi ugodna dolgoročna posojila, vendar mora to namero najprej potrditi nadzorni svet stanovanjskega sklada.

Ob tem v skladu niso povedali, kdaj bo škofjeloški SGP Tehnik dokončal približno 80 stanovanj v sklopu faze F5.2 soseske Zeleni gaj. Tehniku, ki je od začetka letošnjega leta v stečajnem postopku, je sodišče sicer dovolilo, da na gradbišču na Brdu opravi nujna dela, a zadnje tedne ni videti, da bi delavci nadaljevali delo. Zato smo v skladu vprašali, ali že iščejo drugega gradbinca, ki bi namesto Tehnika dokončal še zadnji del soseske, a odgovora nismo prejeli.

Bo sklad v pogodbo vključil predkupno pravico?

V republiškem stanovanjskem skladu so po zadnji prodaji stanovanj v Ljubljani, ko so ta v Mesarski ulici ponujali za skromnih 1300 evrov za kvadratni meter, sklenili, da bodo v prihodnje v prodajno pogodbo vključili člen, po katerem kupci deset let – razen v izjemnih primerih s privolitvijo sklada – stanovanj ne bodo smeli prodati oziroma bo na njih sklad uveljavljal predkupno pravico, vpisano v zemljiško knjigo. Poceni kupljena skladova stanovanja v Mesarski ulici so se namreč kmalu znašla na trgu po dvakrat do trikrat višji ceni, na sklad pa so leteli očitki, da so peščici kupcev omogočili bajne dobičke, medtem pa se je več tisoč varčevalcev v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi spraševalo, ali bodo sami sploh še dočakali dostopno skladovo stanovanje v prestolnici. Zato bo zanimivo videti, ali se bodo v skladu tokrat odločili v prodajno pogodbo vključiti predkupno pravico ali se zaradi bistveno spremenjenih razmer na nepremičninskem trgu, ko so cene stanovanj precej padle, za to vendarle ne bodo odločili.