Potem ko je direktor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU LJ) Andrej Klasinc lani poleti zbral soglasno podporo za gradnjo študentskega kampusa, je zdaj pod streho tudi njegova – četudi precej nedodelana – finančna konstrukcija. Poslanci študentskega zbora so jo na današnji seji potrdili tako rekoč soglasno, s pičlima dvema glasovoma proti. In to kljub zelo pesimističnim finančnim napovedim za to organizacijo.

Preberite še: Presihajoče študentske evre vlagajo v nepremičninske projekte

Skupaj bodo po napovedih Klasinca za novi kampus, ki bo zrasel na Pivovarniški 6, streljaj stran od Uniona, odšteli 1,8 milijona evrov bruto, v kar ni všteto zemljišče, za katero so že odšteli 1,2 milijona evrov. Investicija naj bi bila razporejena skozi tri leta, pri čemer bo najdražja prva faza, torej obnova že obstoječih stavb, v katerih bo zaživel kampus. Ta bo predvidoma stala 900 tisočakov, čeprav je pred dobrim mesecem dni Klasinc omenjal le dobrih 200 tisočakov, in sicer iz naslova amortizacije. Takrat je tudi zatrdil, da kredita zaenkrat ne bodo najemali, a se je tokrat popravil in dejal, da bo mogoče potrebno najeti celo več kreditov, ki pa zagotovo ne bodo skupaj presegali več kot 850 tisoč evrov. »Stroški ne bodo minimalni, bodo pa takšni, da ne bodo posegali v likvidnost organizacije in njeno normalno poslovanje,« je dejal. »Vsekakor si želimo, da bo ob zaključku investicije leta 2017 večina kredita že odplačana, največ, kar lahko ostane, je 300 tisoč evrov, ki jih bomo odplačali najkasneje do leta 2019.«

Na vprašanje, kakšne rešitve so predvidene v primeru, da presežejo proračun, je Klasinc odgovoril, da se to preprosto ne bo zgodilo, ob pozivu k natančnejši analizi predvidenih stroškov, ki je zaenkrat zelo približna, pa je pojasnil, da »so te cifre samo za občutek«.

V luči tako rekoč eksponentnega zmanjševanja koncesijskih dajatev iz naslova študentskega dela, ki bi po najbolj pesimističnih napovedih lahko upadlo tudi za 50 odstotkov, je tako velika investicija zagotovo pogumna poteza, česar se očitno zaveda tudi direktor. »To so zadnja leta, ko si še lahko naredimo takšen dom. Zadeve bodo šle samo še navzdol. To je zadnji čas, da si zgradimo svojo utrdbo.«