Ker je delež ločeno zbranih odpadkov vsako leto višji, imajo v ljubljanski Snagi nižje stroške z odloženimi odpadki. V minulem letu so celo presegli pričakovani delež ločeno zbranih odpadkov in zaradi posledično manjše količine odloženih odpadkov za ravnanje z njimi porabili tudi manj denarja, kot so predvideli. Zato so se v javnem podjetju po delnem poračunu storitev za ravnanje z odpadki za leto 2014 odločili, da svojim uporabnikom v zahvalo za vestno ločevanje poklonijo znesek, ki bi ga morali odšteti za decembrsko položnico.

Vsako let več ločeno zbranih odpadkov

V vseh desetih občinah, kjer za odpadke skrbi Snaga, bodo občani v poštne nabiralnike zraven računa za december prejeli še dobropis za delni poračun za minulo leto v enaki vrednosti. Vrednost zneska na položnici bo tako nič evrov. »Ker je bila decembrska storitev opravljena, mora biti tudi obračunana,« so ob tem v podjetju pojasnili, zakaj morajo kljub dobropisu uporabnikom poslati še račun.

Dobropis, Snaga je takšno odločitev tokrat sprejela prvič, je posledica močno povečanega deleža ločeno zbranih odpadkov. V podjetju so že nekaj let zadovoljni s trendom ločevanja, saj količina ločeno zbranih odpadkov raste iz leta v leto. Če so še leta 2013 ločeno zbrali 54 odstotkov odpadkov, v črnih zabojnikih za mešane odpadke pa je pristalo dobrih 46.600 ton smeti, so lani ločeno zbrali kar 61 odstotkov odpadkov, čeprav so načrtovali, da bo delež znašal 57 odstotkov.

O novih cenah predvidoma sredi leta

V Snagi ob tem načrtujejo, da bodo delež ločeno zbranih odpadkov v primerjavi z rezultati iz leta 2014 letos povišali še za dodatne štiri odstotke. »Ločeno zbiranje odpadkov se izplača,« zato občane še naprej spodbujajo k ločevanju.

Ob tem zagotavljajo, da si bodo še naprej prizadevali za čim večjo stroškovno učinkovitost oziroma za čim manjše stroške ravnanja z odpadki, a nižjih zneskov na položnicah za zdaj ne morejo napovedati. »V prvi polovici letošnjega leta bomo izdelali elaborate za spremembo cen storitev ravnanja z odpadki in jih v potrjevanje posredovali občinskim organom. O tem, kako se bodo gibale cene posameznih storitev, ki tvorijo skupno ceno ravnanja z odpadki, trenutno še ne moremo konkretno govoriti.« Spremembe so v gospodinjstvih sicer občutili aprila lani, ko so v Snagi stroške za ravnanje z odpadki znižali za deset odstotkov. žir