V vasi sredi mesta, na Rakovi jelši, je od približno 500 hiš na kanalizacijo še vedno priključenih le 29 gospodinjstev, čeprav so pozimi pri javnem podjetju Vodovod - Kanalizacija (VO-KA) napovedali, da bodo spomladi začeli in septembra končali prvo fazo gradnje komunalne infrastrukture na tem območju. Zdaj je oktober, a vse je še vedno tako, kot je bilo pozimi.

Izgovarjajo se na birokracijo

Rakovo jelšo je začela Mestna občina Ljubljana urejati leta 2009 z legalizacijo črnih gradenj, pred dvema letoma so na začasno čistilno napravo priključili nekaj hiš ob glavni ulici, odtlej pa se terminski načrti venomer prelagajo. Zakaj? Pri VO-KA so nam tudi tokrat poslali že pripravljen odgovor »kopiraj in prilepi«, v katerem se izgovarjajo na birokracijo: »Pri pridobivanju investicijske dokumentacije gre za relativno dolgotrajne postopke, na katere investitor oziroma naročnik nima neposrednega vpliva, zato je terminski načrt zgolj informativen. Na osnovi stopnje napredovanja terminski načrt investicije ustrezno korigiramo.«

Če lahko verjamemo spet novemu, »korigiranemu« načrtu, naj bi stroji, ki bodo oznanili začetek gradnje prve etape komunalne infrastrukture na območju Rakove jelše, zaropotali prihodnje leto. Kdaj natančno, nam ni uspelo izvedeti, so pa pri javnem podjetju povedali, da naj bi gradbeno dovoljenje za dela v Marentičevi ulici in ulici Dušana Kraigherja pridobili še ta mesec, medtem ko taisto dovoljenje za Srebrničevo in Strmeckijevo ulico pričakujejo takoj po novem letu. Preden bodo začeli razkopavati preostale ulice na tem območju, bodo morali na mestni občini še pridobiti vsa potrebna zemljišča.

Čez dve leti tudi nova čistilna naprava?

Zanimivo pa je, da so – čeprav se prva faza še niti ni dobro začela – na mestni občini pred tremi dnevi objavili tudi javno naročilo za drugo fazo gradnje komunalne infrastrukture na stranskih ulicah Rakove jelše. Ponudbe bodo sprejemali do 27. oktobra, rok za izvedbo vseh del pa je 300 dni od sklenitve pogodbe. A mestna občina bo pogodbo z izbranim izvajalcem lahko sklenila šele po sprejemu proračuna za prihodnje leto, ko bo zagotovila denar za naročilo.

V tej fazi je poleg sočasne gradnje vakuumske in meteorne kanalizacije predvidena tudi obnovitev vodovoda, plinovoda, telekomunikacij in javne razsvetljave, zgradili pa naj bi tudi novo čistilno napravo, ki bo zmogla čistiti 8500 gospodinjstev. Če lahko verjamemo obljubam, ki so bile zapisane v županovem predvolilnemu glasilu, bo tudi čistilna naprava končana najkasneje leta 2016.

Ta naj bi se – kot pojasnjujejo pri VO-KA – sofinancirala z evropskim denarjem, in sicer v okviru kohezijskega projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Ljubljanice – Krajinski park Ljubljansko barje. »Čeprav je bila vloga za pridobitev sredstev kohezijskega sklada in študije izvedljivosti na okoljsko ministrstvo posredovana že pred dvema letoma, ministrstvo odločbe še ni izdalo. Predvidevamo pa, da bodo črpali sredstva iz finančne perspektive 2014–2020,« so povedali pri ljubljanskem komunalnem podjetju.