Že konec junija naj bi se iztekel rok za oddajo vlog za pridobitev neprofitnega najemnega stanovanja v sklopu 16. javnega razpisa Javnega stanovanjskega sklada MOL. A je nadzorni svet sklada odločil, da rok za oddajo vlog podaljša do 5. septembra letos, zato imajo morebitni zamudniki še vedno čas, da se prijavijo na razpis. Prosilci, ki bodo do stanovanja upravičeni in bodo na vrhu prednostne liste, pa lahko na vselitev računajo šele konec prihodnjega leta. Sklad namreč namerava nove najemnike vseliti med drugim v nove soseske Polje III, Polje IV in Dolgi most, ki pa niso še zgrajene.

Po besedah direktorja javnega stanovanjskega sklada Saša Rinka bodo sosesko Polje III končali aprila prihodnje leto, v njej pa bo 148 stanovanj v šestih večstanovanjskih blokih. Gradnja Polja III, ki ga je družba Begrad začela graditi konec leta 2013, bo sklad stala 11,8 milijona evrov. Soseske Polje IV se sklad v letošnjem letu še ne namerava lotiti, zanjo ima v drugem rebalansu finančnega načrta za letošnje leto zagotovljenih 53.000 evrov, s katerimi nameravajo očitno plačati projektno dokumentacijo. Iz rebalansa finančnega načrta je poleg tega razvidno, da je sklad v zaključni fazi kupovanja manjkajočih zemljišč na območju Polje IV, kjer bo zgradil okoli 60 neprofitnih najemnih stanovanj.

Na Dolgem mostu bodo gradili 30 stanovanj

Stanovanjski sklad je že pridobil gradbeno dovoljenje za javno infrastrukturo, čaka pa še na izdajo dovoljenja za gradnjo 30 stanovanj v sklopu soseske na Dolgem mostu. Koliko bo stala njihova gradnja, Rink ni znal napovedati, saj šele pripravljajo dokumentacijo za javni razpis za izbor izvajalca. Gradnja se bo sodeč po podatkih iz drugega rebalansa finančnega načrta sklada začela predvidoma oktobra letos, končana pa bo v petnajstih mesecih. Ker so se upravni postopki pri tem projektu nekoliko zavlekli, je sklad z rebalansom 1,2 milijona evrov, namenjenih soseski na Dolgem mostu, letos namenil drugim projektom, predvsem investicijskemu vzdrževanju in obnovi. Sklad čaka tudi na gradbeno dovoljenje za gradnjo stavbe Hiša Sonček za bivanje osmih oseb, obolelih s cerebralno paralizo.

Sklad letos nadaljuje prenovo stanovanjskega naselja Cesta španskih borcev, in sicer tistega dela, ki je v njegovi lasti. V prvi fazi, ki se je končala v začetku tega leta, je sklad prenovil 12 stanovanj, letos pa bodo po podatkih rebalansa finančnega načrta po prenosu sredstev prenovili še deset drugih. Prednost pri prenovi bodo imela prazna stanovanja na Cesti španskih borcev, da jih bodo lahko čim prej oddali upravičencem do neprofitnih stanovanj, ki še vedno čakajo na svoj novi dom.

Prenova samskega doma ne bo poceni

Letos je sklad končal prenovo stavbe na Belokranjski 2, v kateri je dal mansardo prenoviti v osem bivalnih enot za najbolj ogrožene. Belokranjska je prav tako potrebovala osebno dvigalo v poslovnem delu stavbe, ki ga uporablja društvo Šent, rekonstrukcijo strehe, prenovo prostorov, stavbnega pohištva in fasade. Skupna ocenjena vrednost te investicije po podatkih rebalansa znaša kar 910.000 evrov, deloma pa jo je sofinanciral mestni oddelek za ravnanje z nepremičninami.

V letošnjem letu na stanovanjskem skladu načrtujejo tudi pridobitev projektne dokumentacije za preureditev nekdanjega samskega doma na Hladilniški poti 34, kaže rebalans finančnega načrta. Samski dom je sklad februarja letos za 250.000 evrov kupil na tretji dražbi v stečajnem postopku zoper nekdanjega prvega gradbinca v Sloveniji SCT Obnova. Rink je pojasnil, da so se za nakup v stečaju odločili zato, ker so presodili, da bi v stavbi nekdanjega samskega doma lahko uredili neprofitna najemna stanovanja ali bivalne enote, ki jih v Ljubljani primanjkuje. Po prvih ocenah bi ljubljanski sklad v samskem domu lahko uredil 24 nekoliko večjih in 30 manjših stanovanjskih enot. Rebalans finančnega načrta navaja, da bi rekonstrukcija nekdanjega samskega doma po trenutnih ocenah stala 1,5 milijona evrov.