V Železniškem zdravstvenem domu odločitev Mestne občine Ljubljana, da mu odvzame koncesijo, ocenjujejo kot »nerazumno in povsem neskladno s skrbjo za učinkovito zdravstveno oskrbo prebivalstva«. Občina je ponujeno koncesijo umaknila, ker je vodstvo zdravstvenega doma odklanjalo sklenitev koncesijske pogodbe za eno leto. V Železniškem zdravstvenem domu so si namreč prizadevali za koncesijo za daljše časovno obdobje oziroma za nedoločen čas.

»Vsiljevanje pogodbenega določila o enoletnem koncesijskem obdobju po našem prepričanju ni zakonito,« vztrajajo v Železniškem zdravstvenem domu, kjer opozarjajo, da bodo zoper občino uporabili vsa razpoložljiva pravna sredstva. Velja spomniti, da je vodstvo zdravstvenega doma sprožilo že dva upravna spora zoper odločitev občine, da za opravljanje zdravstvene dejavnosti na primarni ravni podeli le enoletno koncesijo. Na občini so se za to potezo odločili zato, da bi v tem enem letu našli boljšo in bolj dolgoročno rešitev za Železniški zdravstveni dom in predvsem za 28.540 pacientov, ki bi ostali brez zdravstvene oskrbe, če bi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) odpovedal pogodbo o financiranju. Vodstvo zdravstvenega doma pa opozarja, da je rešitev te problematike že na dlani, in sicer da bi občina enostavno podelila koncesijo za daljše obdobje.

Zdravstvena oskrba pacientov sicer za zdaj ni ogrožena, saj je Železniški zdravstveni dom junija lani pridobil začasno odredbo sodišča, ki zdravstveni zavarovalnici ne dovoljuje odpovedi pogodbe o izvajanju programa zdravstvenih storitev. Hkrati je Železniški zdravstveni dom vložil tožbo, v kateri zatrjuje, da je odpoved pogodbe z ZZZS nična. Dokler sodišče ne odloči v korist Železniškega zdravstvenega doma oziroma ZZZS, mora slednji še naprej nemoteno financirati dejavnost zdravstvenega doma, so povedali na zavarovalnici.

Železniški zdravstveni dom odpoved pogodbe izpodbija z argumentom, da zdravstvena zavarovalnica ni podala nobenega od v pogodbi navedenih razlogov za odpoved, kaže začasna odredba. To sicer drži, saj je ZZZS pogodbo odpovedal po opozorilu računskega sodišča, ki je ugotovilo, da zdravstvena zavarovalnica nima nobene pravne podlage, da bi financirala dejavnost Železniškega zdravstvenega doma – ta namreč ni niti javni zavod niti nima ustrezne koncesije, da bi smel prejemati javni denar.

A ker je ZZZS še pred sklenitvijo pogodbe vedela, da Železniški zdravstveni dom nima ne koncesije ne statusa javnega zavoda, je okrajno sodišče, ki je izdalo začasno odredbo, ugotovilo, da pravni status zdravstvenega doma ne more biti vzrok za odpoved pogodbe. Ta okoliščina se namreč v času trajanja pogodbe ni spremenila, zato sodišče ocenjuje, da se zdravstvena zavarovalnica nanjo ne more sklicevati. vbr