Po več kot enem letu čakanja je ministrstvo za kmetijstvo in okolje le odločilo o pritožbi družbe Bežigrajski športni park (BŠP) na odločbo agencije za okolje (Arso), ki je družbi aprila lani zavrnila izdajo okoljevarstvenega soglasja za prenovo Plečnikovega stadiona. Ministrstvo je zavrnilno odločbo odpravilo in agenciji za okolje naložilo, naj ponovno odloči o izdaji soglasja.

Ministrstvo zavrnilo odločbo Arsa

Agencija za okolje je med drugim nepravilno ugotovila dejansko stanje in bistveno kršila določila upravnega postopka, je razvidno iz odločbe ministrstva, zato ji je slednje naročilo, naj v ponovnem postopku družbi BŠP da možnost, da se izjasni o vseh dejstvih in okoliščinah, ki so pomembne za odločitev. Ministrstvo od Arsa zahteva, da se v ponovljenem postopku opredeli do vseh navedb BŠP in pri tem svojo odločitev utemelji z navedbo ustrezne pravne podlage.

Čeprav je bila pritožba družbe BŠP uspešna, direktor družbe Joc Pečečnik z njo ni kaj prida zadovoljen. »Zdaj smo spet na začetku postopka,« je razočaran Pečečnik. Velja spomniti, da je družba BŠP vlogo za izdajo okoljevarstvenega soglasja, ki je pogoj za pridobitev okoljevarstvenega in pozneje gradbenega dovoljenja, prvič vložila že decembra 2010.

Med čakanjem zaostritev okoljske zakonodaje

»Dobro je, da so nam v vsem pritrdili. Slabo pa je, da so za to potrebovali eno leto, ker se je v vmesnem času okoljska zakonodaja še bolj zaostrila,« je dejal Pečečnik in pojasnil, da »danes ni več možno pridobiti dovoljenja za začasna prekoračevanja hrupa v času gradnje, ki bi nam, če bi bili Fondovi bloki v 3. stopnji varstva pred hrupom, omogočilo pridobitev okoljevarstvenega soglasja«.

Odločitev ministrstva pa je razočarala tudi stanovalce Fondovih blokov, ki nasprotujejo Pečečnikovim načrtom. Karmen Stariha je opozorila, da je ministrstvo prezrlo dejstvo, da v skladu z lansko leto spremenjeno okoljsko zakonodajo Pečečnikov projekt sploh ne more več dobiti okoljevarstvenega soglasja, ker ne more pridobiti dovoljenja za začasno prekoračitev hrupa v času gradnje. »Ne glede na to, da je ministrstvo odkrilo postopkovne napake v odločitvi Arsa, bi glede na novo zakonodajo pričakovali, da bo ministrstvo z vidika ekonomičnosti postopka vseeno ustavilo postopek izdaje soglasja,« je pojasnila Starihova. Opomnila je, da se celoten postopek vleče že leta in da se s podaljševanjem te agonije povečujejo tudi stroški postopka, ki bremenijo davkoplačevalski denar.

Arso dvakrat odločil popolnoma drugače

Ker tudi Pečečnik priznava, da zaradi strožje zakonodaje ne more pridobiti dovoljenja za začasno prekoračevanje hrupa v času gradnje, smo ga vprašali, če bo zaradi tega moral spreminjati vlogo za pridobitev okoljevarstvenega soglasja in če bo moral spreminjati načrt gradnje, a nam na ta vprašanja ni odgovoril.

Ob tem velja spomniti, da je Arso družbi Bežigrajski športni park maja 2012 že izdal potrebno soglasje. A takrat so se na odločitev Arsa pritožili stanovalci Fondovih blokov, ministrstvo pa je, enako kot zdaj, odpravilo odločbo Arsa in mu naložilo, naj zaradi napak ponovno odloči o izdaji soglasja. V ponovljenem postopku je Arso presodil, da BŠP ni dokazal, da načrtovani poseg na območju Plečnikovega stadiona ne bo imel škodljivih posledic na okolje. Glede na to, da je okoljsko ministrstvo v dveh različnih odločbah Arsa že dvakrat našlo podobne napake, smo tudi njih vprašali za komentar, a odgovora nismo prejeli.