Ta pa ne prinaša nič dobrega, saj poleg ločenega obračunavanja odvajanja deževnice s streh na novo razporeja postavke, ki niso pravično porazdeljene do vseh uporabnikov. Izračuni, ki so jih pripravili v podjetju VO-KA, namreč kažejo, da bodo po veljavni uredbi določeni uporabniki v večstanovanjskih objektih plačevali tudi do 30 odstotkov več kot doslej, tisti v individualnih hišah pa tudi več kot deset odstotkov manj.

Pri oskrbi s pitno vodo se je pred novo uredbo zaračunavalo pet postavk: vodarina, vodno povračilo, omrežnina, števčnina in vzdrževalnina. Po novem pa bosta obračunani le dve postavki: vodarina, ki vključuje tudi vodno povračilo, in omrežnina, ki vključuje še števčnino in vzdrževalnino. Težava se bo pojavila pri tistih, ki živijo v večstanovanjskih stavbah brez lastnega vodomera. »Zanje namreč uredba predpisuje, da se pri obračunu upošteva, kot da je stanovanje opremljeno z minimalnim možnim vodomerom in se vsaki enoti posebej zaračuna omrežnina za omenjeni vodomer. Prej se je omrežnina obračunala za celoten objekt glede na velikost skupnega vstopnega vodomera, delila pa se je na vsa stanovanja v večstanovanjskem objektu,« so pojasnili pri VO-KA.

Prav zato je svet ustanoviteljev, so poudarili pri VO-KA, predlagal vladi, da se uredba popravi tako, da bi se v večstanovanjskih objektih posameznemu gospodinjstvu zaračunavalo le 50 odstotkov omrežnine.

Z uveljavitvijo nove uredbe bo spremenjen tudi način obračunavanja storitve, povezane z greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami. Pred uredbo so se te storitve obračunavale, ko so bile opravljene. Po novem pa bodo vsi stroški, ki nastanejo zaradi prevzema in čiščenja vsebin iz greznic ali malih čistilnih naprav, zajeti v novi storitvi, ki se bo obračunavala mesečno.val