Središče Ljubljane bo očitno v kratkem izgubilo še eno zbirališče za mlade, priljubljen lokal Bikofe na Židovski stezi pod univerzo. Zaradi neprestanih omejevanj in sprememb v delovnem času in prijav sosedov, menda celo z dopusta, v Bikofeju pravijo, da tako ne morejo več naprej. »Takoj ko je malo več ljudi, pride prijava, čeprav niso niti glasni. Ko enkrat dobiš kazen, policije ne zanima več in samo napiše novo. In ker ne moremo več delati večernih dogodkov, lahko potem tri tedne pokrivamo samo kazen,« je pojasnil član ekipe in najemnik prostora Jure Črnič.

V Bikofeju so sicer že večkrat zagrozili z zaprtjem, a tokrat naj bi šlo zares, in to še pred novim letom. Skušali bodo poiskati novo lokacijo. A na silo, če ne bi našli primernih prostorov in verjetno bolj razumevajočih sosedov, se v novo zgodbo ne bodo spustili, saj se je stara po štirih letih šele začela pokrivati, zdaj pa jo morajo zaključiti.

Tudi letošnje zaprtje prulskega lokala Cafe Open so mnogi pospremili z obžalovanjem, ker da prestolnica s slovesom tega LGBT-skupnosti prijaznega lokala izgublja pomembno stičišče gostinskega in družbeno angažiranega prostora. Spomnimo, Cafe Open je svoj prostor na Prulah zaprl predvsem zaradi pomanjkanja prostora in zaradi prekratkega obratovalnega časa. Toda ljudje za projektom Cafe Open so vrzel, ki je nastala z zaprtjem prulskega lokala, letos dobro zapolnili.

Del ekipe, ki je vodila Cafe Open, je namreč na Gornjem trgu 15 letos odprl Cafe Kolaž, kjer po besedah Damjana Vavha nadaljujejo tradicijo LGBT-skupnosti prijaznega lokala. »V Ljubljani trenutno ni tovrstnega lokala, zato smo se odločili, da gremo v tej smeri. Res pa je, da zaradi tega mogoče nekateri ljudje ne prihajajo v naš lokal,« je priznal Vavh, ki pa opozarja, da je kavarna prostor za povezovanje vseh ljudi. Kolaž, kjer strežejo hrano s poudarkom na zdravih sestavinah, je, podobno kot Cafe Open, tudi prostor različnih dogodkov, od literarnih večerov in branja lezbične literature do učenja pripravljanja sušija.

Drugi del ekipe nekdanjega Cafe Open skupaj z ustvarjalci Stripolisa pa ta četrtek na Mestnem trgu odpira lokal Pritličje, ki združuje kavarno s hrano in pijačo, striparno, klub in kulturno prizorišče. »Skupaj z obiskovalci želimo v središču mesta ustvarjati odprt in javen prostor, kjer lahko mislimo kritično, delamo koristno, beremo digitalno in kupujemo analogno. Zvečer bomo včasih družba, včasih dogodek, vedno pa elektronska streha podzemlju,« so povedali.

Pritličje lahko na noge pomagajo postaviti tudi bodoči obiskovalci. Ti v zameno za deset ali dvajset evrov lahko kupijo bone za deset oziroma dvajset kav, ki jih bodo unovčili ob svojih obiskih Pritličja. Bone so začeli prodajati prejšnji teden, predvidoma pa bodo naprodaj še decembra. Denar, ki ga bodo zbrali na ta način, bo ekipa Pritličja investirala v pripravo dobrega programa in tudi dobre kave, obljubljajo svojim gostom.