Upravno sodišče je ugotovilo, da je ministrstvo za zdravje neutemeljeno zavrglo vlogo javnega zavoda Lekarne Ljubljana za verifikacijo nove lekarne v občini Postojna. Sodišče je ocenilo, da je ministrstvo v postopku napravilo napake in da je bila odločba ministrstva pomanjkljiva, zato mu je naložilo, naj ponovno odloči o vlogi Lekarne Ljubljana.

Spomnimo, direktor Lekarne Ljubljana Marjan Sedej je pred osmimi meseci v Postojni odprl lekarno, a ta sme zaradi manka verifikacije ministrstva prodajati zgolj izdelke, ki so na voljo v običajnih trgovinah, kar pomeni tudi, da ne sme izdajati zdravil na recept. Ministrstvo je namreč v primeru Postojne zavzelo stališče, da Lekarna Ljubljana ne sme posegati na območja, kjer že deluje drug javni lekarniški zavod – v postojnski občini ima lekarno tudi javni zavod Kraške lekarne. Toda upravno sodišče je poudarilo tudi, da v skladu z zakonom o lekarniški dejavnosti ministrstvo v postopku verifikacije ne preverja, ali sme Lekarna Ljubljana svojo dejavnost širiti v Postojno, temveč ugotavlja, ali so kadri, prostori in oprema lekarne ustrezni glede na obseg dejavnosti.

Ministrstvu očitajo ponovno zavlačevanje

Kdaj bodo občani lahko v sporni lekarni dvignili zdravila na recept, Sedej ni znal napovedati, saj da je to povsem v rokah ministrstva, ki mora verificirati novo lekarno. A na ministrstvu naj bi »ponovno zavlačevali in bežali pred odgovornostjo«, trdi Sedej in dodaja, da v 30 dneh, odkar je sodba veljavna, ministrstvo ni začelo postopka. »Ko dobimo verifikacijo, lahko začnemo delati naslednji dan,« je zagotovil Sedej. Za komentar razpleta na upravnem sodišču smo vprašali tudi na zdravstvenem ministrstvu, a odgovorov nismo dobili.

»Sodbe sodišč je treba spoštovati,« se je odzval predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub, ki je konec lanskega leta pozdravil odločitev ministrstva, da ljubljanskemu zavodu ne izda verifikacije za lekarno v Postojni. Golub je še poudaril, da sodba Lekarni Ljubljana ne daje avtomatsko pravice do polnopravne lekarne v Postojni in da bo treba še počakati, da se pokaže, kakšen učinek bo imela ljubljanska lekarna v tem mestu.

Sedej napoveduje odškodninsko tožbo

Kako bo ta odločitev upravnega sodišča vplivala na namero Lekarne Ljubljana, da se razširi tudi v Litijo, kjer že deluje javni zavod Mestne lekarne, Sedej za zdaj ni želel komentirati. Lekarna Ljubljana je z občinsko družbo SVC konec januarja letos že podpisala predpogodbo za nakup prostora za lekarno, a ljubljanski zavod ni pridobil soglasja ljubljanskega mestnega sveta, da bi lahko dokončno sklenil posel.

Ljubljanski župan Zoran Janković je pojasnil, da je odločanje o tej zadevi umaknil z dnevnega reda seje mestnega sveta, ker je želel počakati na razplet zadev na sodišču. Čeprav je litijski župan Franci Rokavec pred časom napovedal odškodninsko tožbo zaradi neuresničenega nakupa, je Sedej ocenil, da Rokavec nima trdne podlage za tožarjenje z Lekarno Ljubljana. »Mi nikoli nismo bežali pred to predpogodbo, a v njej je bilo jasno navedeno, da velja, če jo potrdi ljubljanski mestni svet,« je pojasnil Sedej.

Ob tem je direktor Lekarne Ljubljana napovedal odškodninsko tožbo zaradi izpada prometa v Postojni. V Lekarni Ljubljana so izračunali, da so v osmih mesecih izgubili približno 1,2 milijona evrov. Sedej pa je zatrdil, da bodo vložili tudi kazenske ovadbe zoper posameznike na zdravstvenem ministrstvu. Čeprav pravijo, da so bili Postojnčani zaradi nelogične odločitve ministrstva prikrajšani, občina Postojna ne razmišlja o tožbi. »Ne želimo si spora z državo. Toda če se bodo stvari še naprej nerazumno zapletale, bomo v skladu s pravno državo storili vse za svoje pravice,« je zagotovila postojnska podžupanja Margareta Srebotnjak Borsellino.