Potem ko je od družbe D.S.U. kupil parcelo v bližini blokov ob Vodnikovi cesti in odstranil drevesa, da bi uredil parkirišče za svoje stranke in stranke bližnje restavracije, mora Valent Šebijan s svojega zemljišča poditi voznike osebnih vozil, ki se obnašajo, kot da je parkiranje na omenjenem zasebnem parkirišču namenjeno vsakomur. Razmere se niso uredile niti, ko je Šebijan postavil opozorilno tablo, da bo nedovoljeno parkirana vozila odpeljal pajek.

Table ne pomagajo

S podobnimi težavami se srečujejo tudi občani, ki jim vozniki zaparkirajo zasebne dovoze ali garaže, in stanovalci blokov, ki so kot lastniki funkcionalnih površin tudi lastniki parkirnih prostorov okrog svojih blokov. Tudi njim table z obvestilom, da je parkiranje pred garažo nedovoljeno oziroma da je parkiranje dovoljeno le stanovalcem nekega bloka, ne pomagajo kaj prida.

»Smešno je, da si lastnik, a nimaš nobene pravice, da bi ukrepal,« je bil razočaran Šebijan, ko je ugotovil, da mu pri preganjanju voznikov ne moreta pomagati niti opozorilna tabla niti policija oziroma mestno redarstvo. Mestni redarji ne morejo ukrepati na zasebnih površinah, ker lahko izvajajo nadzor le nad javnimi. Na ljubljanskem redarstvu so pojasnili, da javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice ne morejo s pajkom odvažati vozil z zasebnih površin, ker odvoze opravljajo le na podlagi odredbe policije ali mestnega redarstva. Policisti pa prav tako ne morejo ukrepati, ker gre za zasebno last, vpletejo se lahko šele takrat, ko bi lastnik nedovoljeno parkiranega vozila denimo hkrati kršil še javni red in mir in tako motil okolico, so pojasnili na policiji.

Kaj torej sploh preostane lastnikom zasebnih zemljišč, ko jim parkirne prostore nedovoljeno zaparkirajo drugi vozniki? Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor so povedali, da lahko lastniki svoja zemljišča opremijo z ustrezno prometno signalizacijo in svoje lastninske ter posestne pravice uveljavljajo s tožbami na sodišču. Pravnik Rok Koren je pojasnil, da mora v tem primeru lastnik vložiti tožbo zaradi motenja lastnine ali posesti. Če je bil oškodovan, mora posebej vložiti tudi odškodninski zahtevek.

Še najboljša rešitev je zapornica

A to pomeni, da nedovoljeno parkiranega vozila lastnik zasebnega zemljišča načeloma ne bo mogel odstraniti, dokler sodišče ne odloči oziroma dokler voznik vozila ne bo odstranil sam. V obeh primerih to pomeni, da bo tuje vozilo lahko dalj časa oviralo lastnika zemljišča. Koren ocenjuje, da bi lastnik zemljišča načeloma lahko s pomočjo tovornjaka za odvoz vozil dal prestavili vozilo s svojega dvorišča nekam, kjer ne bi motil. Po Korenovem mnenju takšno dejanje omogoča zakonodaja, ki oškodovancu dovoljuje samopomoč. Vendar bi moral ta strošek najprej poravnati lastnik zemljišča in šele nato s pomočjo sodišča izterjati povrnitev denarja.

»Vsekakor je najboljša rešitev postavitev zapornice ali verige, če je to seveda mogoče,« je prepričan Koren, saj se zaveda, da bi morebitne tožbe lastnikom povzročile preveč stroškov, prav tako pa bi trajale dolgo. Tudi Šebijan se strinja, da bo njegovo težavo najbolje rešila zapornica, ki jo bo dal postaviti čim prej.