Da so stene in stropi razpokani, da se zgradbe posedajo in da pokajo celo talne betonske plošče, so stanovalci Frankopanske in nekaterih sosednjih ulic v stari Šiški opozorili že pred dvema letoma. »Ker se stanovanje nagiba, nekaterih vrat sploh ne moremo odpreti, saj drsajo po tleh, kar se prej ni dogajalo. Tudi omare in predalniki visijo. Pokanje sten ponoči celo slišimo,« so bili ogorčeni in takrat s prstom pokazali na gradbeno podjetje Energoplan, ki je v njihovi soseski leta 2010 začelo gradnjo stanovanjskega kompleksa Belle vie Tivoli. Kjer je nekoč stala tovarna Slovenijavino, naj bi zrasel stanovanjsko-poslovni objekt s 195 stanovanji in okoli petsto parkirnimi prostori v vrednosti približno 55 milijonov evrov. A stroji so kmalu potihnili, v Šiški pa je zazevala velika gradbena jama, ki na uresničitev projekta čaka še danes.

Občina ne more ukrepati

Težave Šiškarjev se z umikom gradbenih strojev iz jame niso končale. »V luknji je nastala ena velika mlakuža. Imamo celo kolonijo žab, pozna se tudi, da je občutno več mrčesa. Jamo bi bilo treba zasuti ali pa urediti odvodnjavanje. Če takšna stoječa voda ne predstavlja nevarnosti iz higieničnih razlogov, pa zagotovo ogroža poplavno varnost, saj ob deževju voda brez problema zapolni večji del volumna,« je zdaj eden od občanov ljubljanskega župana ponovno opozoril na probleme, ki jih pestijo že štiri leta.

Vendar na ljubljanski mestni občini odgovarjajo, da ne morejo ukrepati. »Težav se zavedamo. Ne le žabe in mrčes, jama je problematična tudi zaradi sesedanja bloka, ki je zraven. A gre za zasebni projekt, zato občina ne more narediti nič,« se je odzval ljubljanski župan Zoran Janković, z občinskega oddelka za ravnanje z nepremičninami pa so sporočili, da upajo, da se bo kmalu našel kupec, ki bi nadaljeval investicijo: »Vsaj do prve etape, ki bi vključevala tudi gradnjo garaž v gradbeni jami, in na tak način saniral obstoječe stanje.«

Projekta še niso pokopali

Najti kupca, ki bi prevzel projekt in ga uresničil do konca, si želijo tudi v Energoplanu, saj sami zaradi finančnih težav gradnje ne morejo nadaljevati. »Projekt je dober, zato še vedno iščemo kupca, in prepričani smo, da se bo ta našel. A napovedati, kdaj se bodo dela v gradbeni jami lahko končno nadaljevala, ne moremo,« je pojasnil direktor Energoplana Oktavijan Aram.

Dodal je, da nezadovoljstvo občanov, ki stanujejo blizu jame, razume. »Zato opravljamo preglede stanja na terenu in skrbimo, da gradbena jama ne ogroža okolice. Razmišljamo tudi, kako bi odstranili vodo, ki se nabira v jami,« je zagotovil Aram in obljubil, da bodo predvidoma prihodnji teden opravili temeljit pregled, s katerim bodo dobili aktualne podatke o stanju in morebitnih spremenjenih razmerah v gradbeni jami.