Čeprav mogoče ni tako znano, Mestna občina Ljubljana v sklopu sofinanciranja dejavnosti za predšolske otroke že nekaj let sofinancira tudi organizacijo občasnega varovanja otrok na domu. Podpiranje neinstitucionalne skrbi za otroke v najzgodnejšem obdobju je tudi v skladu z občinsko strategijo vzgoje in izobraževanja za obdobje 2009–2019. »Tovrstne dejavnosti sofinanciramo že več kot 20 let, najnovejša strategija pa je naše cilje na tem področju še dodatno potrdila,« pravi vodja občinskega oddelka za vzgojo in izobraževanje Marija Fabčič.

Na drugi sklop javnega razpisa za sofinanciranje dejavnosti za predšolske otroke za leto 2014, ki so ga objavili konec lanskega leta, je prispela samo ena vloga in ponovno bodo varstvo otrok organizirali v neprofitni organizaciji Sezam, združenje mladih, staršev in otrok, v katerega je vključenih okoli 400 mladih varušk in varuhov ter 100 inštruktorjev in inštruktoric. Njihovo popoldansko in večerno, izjemoma tudi dopoldansko varstvo bo občina sofinancirala z 79,7-odstotnim deležem, za ta namen pa so predvideli 40.000 evrov. Kot so določili v besedilu razpisa, se varstvo opravi na željo staršev ali skrbnikov, mora pa biti dostopno vsem otrokom pod enakimi pogoji in izvajati ga morajo polnoletne osebe, ki imajo vsaj pet let izkušenj z delom z otroki.

Sezam, ki ima status društva v javnem interesu, bo varstvo otrok vse leto izvajal glede na potrebe staršev. Kot spodnjo mejo so v razpisu določili najmanj dve uri varstva dnevno, pri tem pa cena ne sme presegati štiri evre na uro. »Letos naj bi pomagali najmanj 200 otrokom, starim od enega meseca do šestih let, in najmanj 100 otrokom v starosti od šestih do desetih let,« je cilje pojasnila Fabčičeva in dodala, da je ta dopolnilna storitev namenjena predvsem družinam, kjer imajo starši manj stabilen delovni čas in jim ponudba varstva v vrtcih časovno ne ustreza. V zadnjih letih pa je to tudi eden od občinskih ukrepov za začasno pomoč družinam, v katerih otroci niso dobili prostega mesta v vrtcu, je še dodala. V Sezamu tovrstno sodelovanje seveda toplo pozdravljajo: »V drugih krajih društva, ki bi organizirala občasno varstvo z vsemi nujnimi postopki preverjanja in selekcije varušk, ne dobijo podpore lokalne skupnosti, zato se ta dejavnost ni nikjer obdržala, čeprav je bilo zanjo ogromno interesa mladih staršev.« Sodelujejo tudi z mestnim Družinskim centrom Mala ulica, sicer pa se nahajajo na Novem trgu 1.dv