Sredi meseca se je iztekel rok, do katerega so morali starši vpisati svoje otroke v javne ljubljanske vrtce. Pretekla leta je vpis potekal zadnja dva tedna v marcu in zaradi te spremembe so bili na Mestni občini Ljubljana sprva v skrbeh, saj so še nekaj dni pred iztekom roka vrtci prejeli le okoli 2700 vlog. Kot v preteklosti je očitno večina čakala do zadnjega in na koncu se je ponovno izkazalo, da je interes še vedno večji od prostorskih zmožnosti. Župan Zoran Janković je v torek razkril, da bi starši v naslednjem šolskem letu radi v 23 ljubljanskih vrtcev vključili 4133 otrok, medtem ko trenutno ocenjujejo, da bodo lahko ponudili 3000 prostih mest.

Za primerjavo, leta 2011 je za prosta mesta kandidiralo več kot 5000 otrok, predlani so dobili 4964 prijav, lani pa so starši marca vpisali 4606 otrok, od tega je bilo 510 otrok iz drugih občin. V zadnjih letih se je sicer v Ljubljani zmanjšal naval od drugod, saj je občina prilagodila merila tako, da imajo največjo prednost pri vpisu Ljubljančani. Najpomembnejši pogoj je namreč stalnost bivanja v prestolnici najmanj 15 mesecev. Najvišje število točk bodo tako dobili otroci, ki imajo skupaj z obema staršema stalno bivališče in maksimalno stalnost bivanja v ljubljanski mestni občini, med temi pa bodo najhitreje prišli do vrtca tisti, ki so izbrali opcijo »kateri koli vrtec«.

Ob tem je bilo na začetku meseca na centralnem čakalnem seznamu za šolsko leto 2013/14 še vedno 713 otrok prvega starostnega obdobja in 14 otrok drugega starostnega obdobja, kar pa je občutno manj kot v enakem obdobju lani. Med njimi je največ otrok, katerih vsaj eden od staršev ne izpolnjuje pogoja stalnosti bivanja, v najslabšem položaju so zagotovo tisti, ki so že zavrnili ponujeno prosto mesto, veliko pa jih je tudi iz drugih občin. Za zadnje na magistratu sploh nimajo podatkov, ali so jih starši morebiti vključili že v kakšen vrtec zunaj Ljubljane.

Letošnji vpis je potekal prej, ker so se na občini odločili, da bo bolje, da vpis in sprejem otrok končajo še pred poletnimi počitnicami in bodo starši pravočasno načrtovali, kam z otrokom, če ne bo v vrtec sprejet že takoj septembra. Res pa je tudi, da so nekateri med njimi še novorojenčki in bodo vrtec potrebovali šele čez eno leto. Prve informacije o sprejemu oziroma o uvrstitvi na centralni čakalni seznam pa bodo sicer dobili konec aprila, medtem ko bo natančno število prostih mest znano junija, ko se bodo starši in šole odločili, koliko otrok bo šlo v prvi razred šele naslednje šolsko leto.

Glede na to, da je vpisnih mest ponovno premalo, bi lahko v naslednjih mesecih na občini še šestič objavili razpis za podelitev koncesije za zasebni vrtec. Lani so razpis kljub dvema prijavama znova zaključili brez uspeha in brez želenih 50 novih oddelkov prvega starostnega obdobja. Zasebnikov koncesije ne zanimajo, ampak večinoma raje delujejo s 85-odstotnim sofinanciranjem občine. Od leta 2005 je število takšnih zasebnih vrtcev v Ljubljani naraslo s pet na 17.