Primer lenarških blokov, kjer je stanovalcem tik pred začetkom kurilne sezone grozilo, da bodo zaradi plačilne nediscipline upravnika ostali na hladnem in celo brez vode, je marsikoga razburil. Eden od etažnih lastnikov in član nadzornega odbora večstanovanjske hiše na Preglovem trgu v ljubljanskih Fužinah, kjer v 139 stanovanjih prebiva 340 stanovalcev, je dobavitelje prosil za izpis vseh neplačanih zapadlih računov. Ugotovil je, da njihov upravnik Mastra, ki ga vodi Andrej Mrzel, ne Energetiki Ljubljana, ne Snagi, ne Vo-Ka ni v celoti poravnal računov. Še več, nekateri zapadli računi so v celoti ostali neporavnani. V primeru Vo-Ka so takšni vsi računi od aprila naprej.

»Ne razumem, kako je to mogoče,« je ogorčen Dean Daraboš, »račune namreč plačujem prek trajnika, kar pomeni, da jih poravnavam redno in v celoti. A se je tudi moj delež na poti do dobaviteljev očitno izgubil.« Zato se zdaj sprašuje, kaj je upravnik storil z vsemi sredstvi, ki mu jih je večina etažnih lastnikov nakazala v dobri veri, da jih bo prenesel do dobaviteljev. Iz podjetja nam pojasnil v zvezi s tem niso posredovali.

Zakaj ščitijo upravnike neplačnike?

Dobavitelji se z neplačniki v večstanovanjskih stavbah bojujejo na dva načina: z upravniki se lahko dogovorijo, da jim ti nakazujejo samo zbran delež sredstev etažnih lastnikov, nato pa jim v osmih dneh posredujejo podatke neplačnikov, da denar izterjajo sami, ali pa z upravniki podpišejo pogodbe o prevzemanju terjatev, po katerih v zameno za določeno provizijo upravniki zalagajo za neplačnike iz (domnevno) lastnega žepa. Večina dobaviteljev ne priznava, da sklepajo tovrstne pogodbe, čeprav te sploh niso v nasprotju z zakonom, kot tudi ne priznavajo, da imajo težave z (ne)plačevanjem upravnikov. »Obravnavali smo posamične primere in sprožili ustrezne sodne postopke. Pri tem ni nepomembno, da upravniki, ki so poslovali na tak način, niso več upravniki,« zagotavljajo v Energetiki. V Vo-Ka so že pred slabim letom priznali, da nekateri upravniki ne poravnajo stroškov oziroma jih poravnavajo z zamudo, zaradi česar so tudi nekatere večstanovanjske stavbe že prejele opomin pred odklopom iz omrežja. A upravnikov ob tem ne doleti nikakršna sankcija. »Zakonodaja ne določa plačevanja neposredno od etažnih lastnikov večstanovanjskih stavb, vendar pa Vo-Ka obravnava neplačnike v večstanovanjskih stavbah kot posamezne etažne lastnike – neplačnike,« so dodali v javnem podjetju.

Izginjanje denarja prijavite policiji

Dean napoveduje, da bo dokumente odnesel ne le na stanovanjsko inšpekcijo, ampak tudi na finančno upravo in policijo. »Zanima me, kdo bo ukrepal, glede na to, da naš denar očitno izginja neznano kam. Če nihče ne bo ukrepal, bomo upravniku pač preprosto prenehali plačevati.« Na stanovanjski inšpekciji neuradno zagotavljajo, da bodo ukrepali, če navedbe držijo, smiselno pa se jim zdi podati prijavo tudi na policijo. Sami lahko namreč za takšen prekršek v skladu z omejenimi pristojnostmi izrečejo le najnižjo globo v višini 5000 evrov za pravno osebo.

Največja nevarnost, ki v takšnih situacijah grozi etažnim lastnikom, opozarjajo na inšpektoratu, je stečaj upravnika, saj bi to pomenilo, da bodo morali vse račune, ki so jih enkrat že plačali, a jih upravnik ni poravnal dobaviteljem, plačati še enkrat. Izpuhti lahko tudi rezervni sklad. Upravnika nato resda lahko tožijo in se priglasijo v postopku kot upniki, a obseg stečajne mase je v takšnih primerih vprašljiv. »Že vrabci čivkajo, da je treba stanovanjsko zakonodajo nujno spremeniti, saj ne vsebuje niti enega nedvoumnega operativnega člena, po katerem bi bilo mogoče ukrepati zoper upravnike, razen z izrekom minimalne globe,« poudarja naš sogovornik. Že pred časom so predlagali uvedbo obveznih licenc za upravnike in obvezno zavarovanje odgovornosti. A politične volje več kot očitno ni.