Medtem ko investitorju Mirsadu Bašiću zaradi suma poslovne goljufije grozi več kot deset let zaporne kazni, 23 solastnikov enostanovanjske hiše na Jarški cesti 10c kljub že začetemu postopku legalizacije ne ve, kdaj bi lahko zaživeli vsak v svojem stanovanju. Kot kaže, prav kmalu zagotovo ne.

Ljubljanski župan Zoran Janković je sicer držal obljubo in mestna občina je pristopila k reševanju problema črne gradnje, ki jo je Bašić leta 2008 prodal 23 kupcem, čeprav je imel v rokah uporabno dovoljenje za enostanovanjsko hišo. Občina je namreč solastnikom na javni dražbi prodala sosednji zemljišči, kjer bo, kot predvideva občinski prostorski načrt, dovolj odprtih bivalnih površin in dovolj parkirnih prostorov za stanovalce. Za zemljišči v izmeri 299 kvadratnih metrov so solastniki morali na podlagi poročila sodnega cenilca odšteti skoraj 45.000 evrov (brez DDV).

Zastopnik večine lastnikov Jernej Kos je ob tem dejal, da je postopek legalizacije v teku, a je težko oceniti, kdaj bi se lahko zaključil. Pripraviti je treba projektno dokumentacijo, ki bo vključevala določene prezidave, ureditev kletnih prostorov, urejeno parkirišče. »Vse, kar je Bašić prodal kot stanovanje, po sprejetih standardih ne ustreza definiciji stanovanja,« je pojasnil Kos. Z upravne enote so sicer sporočili, da se postopek legalizacije še ni začel.

Septembra pričakujejo sodbo

Bašić medtem na sodišču, kjer mu sodijo zaradi suma poslovne goljufije, krivde ne priznava. Vztraja namreč, da se je pred sporno prodajo deležev enostanovanjske hiše 23 kupcem o tem posvetoval pri odvetnikih in notarjih, ki da so vsi pritrdili takšni možnosti prodaje nepremičnine po deležih. A Kos je skeptičen. »Verjamem, da se je res posvetoval, a je najbrž določene pomembne podatke prikril. Denimo to, da stavba ni večstanovanjska, saj je gradbeno dovoljenje izdano izrecno za enostanovanjsko. Sklicevati se na pravna mnenja je brezpredmetno, če so bile ključne okoliščine zamolčane.«

Obravnava se bo zaradi poletnih počitnic nadaljevala šele v začetku septembra, ko Kos pričakuje tudi sodbo. »Sodnik je že poudaril, da sta opciji samo dve: oprostilna sodba ali zapor. Z vidika opeharjenih kupcev je edina primerna zaporna kazen, saj alternative ne bi dosegle namena – Bašić se več kot očitno ne kesa svojih dejanj.« Če bo spoznan za krivega, mu grozi več kot deset let zapora, pri čemer ne gre zanemariti sicer neuradne informacije, da naj bi bil Bašić že v preteklosti obsojen za podobno kaznivo dejanje.

Solastnikom je uspelo tudi z odškodninskim zahtevkom v višini 600.000 evrov, a je vprašanje, kdaj, če sploh, jim bo uspelo izterjati vsaj del tega zneska. Po Kosovih besedah Bašić, ki je deleže prodajal kot fizična oseba in se tako izvršba nanaša nanj, nima nobenega otipljivega premoženja. Hiša pa medtem že od leta 2011 sameva, saj njeno uporabo prepoveduje plomba v zemljiški knjigi, poleg tega so jo odklopili iz električnega in vodovodnega omrežja.