Ljubljanski župan Zoran Janković je letošnjo slavnostno sejo in praznik prestolnice izkoristil za promocijo svoje ambicije, da jeseni ponovno kandidira za župana prestolnice. »Moja želja je biti župan Ljubljane,« je priznal Janković, a hkrati dodal, da bo njegova kandidatura odvisna od dogovora s sodelavci na občini in strankarskimi kolegi v Pozitivni Sloveniji. »To je tisto delovno mesto, kjer najbolj uživam. Imam najboljše sodelavce, sodelavke, Ljubljančani so prijazni,« je obrazložil Janković.

A postavlja se vprašanje, kakšne sodelavce bo Janković imel v prihodnje zaradi razkola v Pozitivni Sloveniji. Spomnimo, Jankovićeva ljubljanska svetnika Mitja Meršol in Jani Möderndorfer sta namreč izstopila iz stranke, potem ko je Janković ponovno prevzel vajeti Pozitivne Slovenije, Maša Kociper in Aleš Čerin (ki je bil do zdaj eden od Jankovićevih najtesnejših sodelavcev) pa sta izstopila iz vseh organov stranke.

Vodja službe za organiziranje dela ljubljanskega mestnega sveta Matjaž Bregar je sicer zagotovil, da za zdaj nobeden od svetnikov ni izstopil iz Jankovićevega svetniškega kluba. Ali bo razkol v Pozitivni Sloveniji vplival na sprejemanje odločitev v mestnem svetu, kjer je bila Jankovićeva lista doslej po navadi soglasna, bo mogoče pokazala že ponedeljkova seja mestnega sveta.

Dva ljubljanska kandidata že znana

Janković je trenutno tretji, ki je javno napovedal željo po naskoku na županski stolček. To sta že storila Miha Jazbinšek iz Zelenih Slovenije in direktor Slovenske filharmonije Damjan Damjanovič. Čeprav je slednji član SDS, je zagotovil, da bo na jesenskih županskih volitvah nastopil kot neodvisni kandidat. V SDS se sicer niso še odločili, kdo bo njihov kandidat na prihajajočih volitvah. Predsednik ljubljanskega mestnega odbora SDS Anže Logar je pojasnil, da so šele začeli postopek evidentiranja kandidatov, ki se bo končal v začetku junija.

Kandidata šele izbirajo tudi v SD in NSi. Vodja mestnega odbora NSi Mojca Kucler Dolinar je zatrdila, da pri njih postopki izbire kandidatov za svetnike in župana potekajo normalno in da »kaotične razmere v Jankovićevi listi ne vplivajo na naše delo«. Predstavnik za stike z javnostmi SD Denis Sarkić pa je razkril, da imajo trenutno evidentiranih 23 kandidatov in kandidatk za župana in da pridobivajo njihova soglasja h kandidaturi. Postopek izbire kandidata se bo SD po Sarkićevih besedah končal predvidoma junija. Pred časom smo poročali, da so člani SD h kandidaturi za župana Ljubljane nagovarjali direktorja Cankarjevega doma Mitjo Rotovnika. Rotovnik je takrat zagotovil, da ga kandidatura ne zanima, saj bi po njegovem mnenju morali dati prednost mlajšim generacijam. V DeSUS in LDS se za zdaj še niso lotili iskanja kandidatov za ljubljanske županske volitve.

V SLS bi imeli na čelu prestolnice Umka

V SLS, ki v iztekajočem se mandatu v ljubljanskem mestnem svetu nima svetnika, pa se že pogovarjajo o konkretnih imenih. Za zdaj se v mestnem odboru pogovarjajo o tem, da bi za svojega županskega kandidata predlagali nekdanjega ministra Andreja Umka, je razkril predsednik ljubljanskega odbora SLS Janez Žagar. »Ne gre pa za dokončno odločitev,« je opozoril Žagar, ki v tem trenutku ne razmišlja, da bi se sam ponovno potegoval za ljubljansko župansko verigo. Tudi Zares, ki enako kot SLS nima predstavnika v mestnem svetu, še ni izbral kandidata. Pojasnili so, da je njihova odločitev o kandidaturi za župana Ljubljane odvisna od tega, ali se bodo lokalnih volitev udeležili samostojno ali se bodo povezali s sorodnimi strankami.