V zasebnih in občinskih gozdovih so lastniki v mesecih po februarskem žledolomu uspeli posekati in iz gozdov odpeljati dobro tretjino od več kot sedem milijonov kubičnih metrov poškodovanega drevja, medtem ko so gozdarji sanirali skoraj polovico od nekaj več kot 1.660.000 kubičnih metrov poškodovanih iglavcev in listavcev v državnih gozdovih. »Odprava škode, ki jo je povzročil žled, poteka v skladu z načrti in je učinkovita, sploh če svojo izkušnjo primerjamo z rezultati, ki so jih ob primerljivih naravnih katastrofah v enakem času dosegli v drugih evropskih državah,« je zadovoljen vršilec dolžnosti direktorja Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem.

Načrtovana sanacija bo trajala predvidoma tri leta, za prihodnje leto pa gozdarji napovedujejo, da bodo s pogozdovanjem obnovili okoli 250 hektarjev razgaljenih gozdnih površin. Večino sadik bodo posadili spomladi, preostanek pa prihodnjo jesen. »V teh mesecih posek in spravilo nekoliko ovirata slabo vreme in stalno razmočena tla, manj je tudi sečnje, vendar bomo ob koncu zime, predvidoma konec marca in v začetku aprila, ponovno pristopili k intenzivnejšemu obnavljanju poškodovanih gozdov,« še dodaja Oražem. Denar za odpravo posledic žledoloma in čiščenje gozdnih vlak v zavodu pričakujejo tudi iz programa za razvoj podeželja 2014–2020, v katerega je vključena tudi odprava škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov. Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Miha Marenče, bo evropska komisija program potrdila predvidoma v začetku prihodnjega leta.

Čeprav so v zavodu ob koncu leta z rezultati zadovoljni, pa opozarjajo, da ima sicer uspešna sanacija tudi črn madež. Dela v gozdovih so namreč letos vzela 21 življenj. »Zaradi večjega obsega dela v gozdovih se je žal povečalo tudi število nesreč, predvsem na območjih, kjer je žled povzročil največ škode,« je pojasnil Jurij Beguš z oddelka za gozdno tehniko in razvoj podeželja.