Dijakinje Gimnazije Šiška so včeraj osvojile drugo mesto na svetovnem šolskem prvenstvu v rokometu v turškem Trabzonu. Rokometašice prvega, drugega in tretjega letnika so v finalu z 22 proti 20 izgubile proti Turkinjam. Ravnatelj gimnazije Dejan Rudolf je uspeh dijakinj kljub temu označil za fenomenalen. »Pričakovali smo, da bodo dekleta dobra, a s tem uspehom so celo presegla naša pričakovanja,« je priznal ravnatelj in izpostavil, da so se dijakinje do finala prebile kar s šestimi zaporednimi zmagami.

Ob tem ne gre spregledati tudi uspeha šišenskih rokometašev, ki so na prvenstvu v Turčiji prav tako presegli pričakovanja. Fantje so sicer v četrtfinalu izgubili proti Francozom, nato so si včeraj z zmago proti domačinom izborili skupno peto mesto. Mlade junakinje in junaki se iz Turčije vrnejo danes popoldan.

»Tako dobra uvrstitev naših dijakinj in dijakov vsekakor veliko pomeni tudi pri njihovih klubskih in reprezentančnih karierah. Pomaga jim lahko tudi do Zoisove štipendije,« je dejal Rudolf, ki je sproti pohvalil, da mnogi njihovi dijaki niso zgolj uspešni športniki, temveč tudi odlični učenci. Ob koncu leta zato s podelitvijo pohval nagradijo odličnjake in tiste, ki so na državnih tekmovanjih osvojili eno od prvih treh mest. Vsak mesec pa podelijo tudi naziv športnika meseca, ki ga prejme dijakinja ali dijak z izjemnim športnim uspehom. »Zdi se nam prav, da jih na tak način pohvalimo in spodbujamo. Vedno znamo grajati, ne samo v šoli, tudi v družbi, mi pa želimo pohvaliti svoje dijake. In imamo res kaj pohvaliti,« je ponosno zatrdil Rudolf.

Ravnatelj ni želel posebej izpostavljati preteklih uspehov svojih dijakov. »Med njimi je vsaj 200 državnih prvakov, zmagovalcev svetovnih in drugih prvenstev, ne bi bilo pošteno, da bi izpostavil samo nekaj od njih,« je pojasnil. Posebej je pohvalil le deskarja Jana Kralja, ki je Slovenijo zastopal na minulih olimpijskih igrah in se je po vrnitvi iz Sočija vrgel med knjige, saj ga je po štirih letih gimnazije čakala matura. Kralj pa ni bil edini šiškar, ki je slovenske barve zastopal v Sočiju. Nekdanji dijaki so bili tudi smučarski skakalec Jernej Damjan, hokejist Aleš Mušič, biatlonca Peter Dokl in Klemen Bauer ter vodja slovenske olimpijske reprezentance Petra Majdič.

Gimnazija Šiška je po Rudolfovih besedah največja srednja šola s športnim programom, ki je prilagojen potrebam športnikov. »Ves čas spremljamo učne in športne obremenitve dijakov in jih prilagajamo, da niso preobremenjeni,« je dejal Rudolf. Zatrdil je, da otrokom nikoli ne popuščajo pri učnih obveznostih, jim pa omogočijo, da jih opravijo ob ustreznem času, in jim nudijo učno pomoč, če jo potrebujejo. Približno 20 dijakom omogočajo šolanje na daljavo. Gre predvsem za športnike, ki se ukvarjajo z zimskimi športi in so zaradi tekem med šolskim letom veliko zdoma.