Po seriji zapletov z nadgradnjo Regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) se je projekt začel odvijati po željah in načrtih javnega podjetja Snaga. Direktor družbe Janko Kramžar in direktor Strabaga, ki je bil z javnim razpisom izbran za izvajalca tega projekta, sta zagotovila, da bo center zgrajen v roku enega leta, nato pa ga bodo dali v poskusno obratovanje. Projekt naj bi bil tako končan v zastavljenih časovnih rokih in v okviru predvidenih sredstev, pravijo na Snagi.

Spomnimo, ker je nadgradnja centra za ravnanje z odpadki podprta s 77,6 milijona evri kohezijskih sredstev iz iztekajoče se finančne perspektive, so zaradi dolgotrajnega postopka izbire izvajalca, zamud pri pridobivanju okoljevarstvenega soglasja in gradbenega dovoljenja ti milijoni nekaj časa viseli v zraku. Če projekt namreč ne bi bil dokončan pravočasno, bi bil del evropskih sredstev ogrožen, zato so Snaga ter služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko iskali rešitev, da bi projekt razdelili v dve fazi. V skladu s to rešitvijo bi Snaga evropska sredstva za prvi del črpala iz iztekajoče se finančne perspektive, drugi del pa iz prihodnje.

A kot je včeraj pojasnil Kramžar, delitev projekta v dve fazi ne bo potrebna. Dogovorili so se namreč o drugačni dinamiki porabe sredstev, v skladu s katero bodo najprej porabili predvidena evropska sredstva, preostanek del pa bodo plačali iz sredstev lokalnih skupnosti. Nadgradnja RCERO bo sicer stala 152,5 milijona evrov skupaj z davkom na dodano vrednost, večji del denarja predstavljajo kohezijska sredstva, preostanek pa sredstva iz državnega in občinskega proračuna.

RCERO je po Kramžarjevem mnenju projekt, ki bo vzpostavil večje sodelovanje med občinami na področju ravnanja z odpadki. K projektu je do zdaj poleg Ljubljane pristopilo še 36 drugih občin. »Računamo, da bo približno ena tretjina Slovenije gravitirala v ta regijski center,« so ocenili na Snagi.

Kramžar je še poudaril, da je Slovenija na področju ravnanja z odpadki daleč nad povprečjem Evropske unije in da je pred njo le še Nemčija. Šibka točka v državi pa je kompostiranje, saj je tega še vedno premalo. Ravno regijski center za ravnanje z odpadki pa naj bi doprinesel k izboljšanju tega vidika ravnanja z odpadki, saj bo del projekta usmerjen v izrabo ločeno zbranih bioloških odpadkov in kompostiranje, je povedal Kramžar. vbr, sta