Država je pridobila gradbeno dovoljenje za rušenje svoje stavbe na Parmovi ulici 33, ki jo je morala izprazniti zaradi nevarnosti, da bi se zrušila. Kdaj predvidoma bodo stavbo, ki jo zdaj obkroža oranžna varnostna ograja, porušili in koliko bo rušitev stala, na ministrstvu niso povedali. Priznali pa so, da je država že dlje časa odlašala z rušenjem omenjene zgradbe, ker ni imela denarja, da bi preselila številne inšpektorate, ki so vse do letošnje jeseni imeli sedež na Parmovi 33.

Pri odločitvi za izpraznitev prostorov je državo spodbudil kar njen gradbeni inšpektorat, ki je lansko leto po uradni dolžnosti uvedel inšpekcijski postopek zoper državo. Gradbeni inšpektor je namreč ugotovil, da je stavba nevarna zaradi možnosti zrušitve v primeru potresa, zato je državi oziroma njenemu ministrstvu še lani izdal odločbo, naj nemudoma izprazni poslopje. Država se je pritožila, ker je presodila, da je bil rok za uresničitev odločbe inšpektorata prekratek.

Po uspešni pritožbi je gradbeni inšpektor napisal novo odločbo in v njej določil nov rok za izpraznitev – 30. junij letos. A ker tudi tega roka država ni ujela, ji je inšpektor v izvršilnem postopku zagrozil s kaznijo 125.000 evrov in odredil naknadni rok 8. september, do katerega so vsi inšpektorati s Parmove res dobili nove naslove.

»Objekt je ustrezno zavarovan in se ne uporablja več,« so bili na inšpektoratu zadovoljni, ko je inšpektor na terenu videl, da se je država držala njihovih navodil, kako onemogočiti dostop do Parmove 33. Na ministrstvu za javno upravo so dodali, da poleg zaščitne ograje objekt varujejo s štirimi obhodi na dan in z javljalniki gibanja, ki so vezani na nadzorni center.

Kljub načrtom o sanaciji stavbe iz leta 1999 ta nikoli ni bila izpeljana zaradi dveh razlogov. Prvi je bilo pomanjkanje denarja, drugi pa dejstvo, da je bila stavba na Parmovi 33 zgrajena kot začasni objekt in kot tak nikoli ni izkoriščal zemljišča, niti ni ustrezal zahtevam trajnega objekta, so pojasnili na ministrstvu.

Tudi če bi država že prihodnje leto porušila nevarni objekt, novogradnje ne gre pričakovati kaj kmalu. Za omenjeno območje namreč Mestna občina Ljubljana še ni sprejela ustreznega občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki bi omogočal gradnjo novega objekta s poslovnimi prostori za potrebe države. Velja omeniti, da je župan Zoran Janković sklep o začetku postopka priprave omenjenega prostorskega akta sprejel že aprila 2008. Občinski prostorski načrt na tem območju dovoljuje gradnjo do 21,5 metra visoke stavbe.