Po več kot treh letih, ko so se zaradi pomanjkanja denarja ustavila dela v Stožicah, je ta nasedli projekt na praktično isti točki, kot ko so podizvajalci razočarani in mnogi nepoplačani odšli z gradbišča. Banke upnice, ki so Grepu dale 100 milijonov evrov kredita, zadnje 15 milijonov težke tranše kredita pa mu niso želele izplačati, za zdaj očitno še niso našle rešitve, ki bi omogočila nadaljevanje projekta.

Ko smo na bankah preverili, kaj se dogaja s projektom in ali so našli že kakšno rešitev, smo večinoma dobili odgovor, da nam v skladu z bančno zakonodajo in poslovno politiko ne morejo razkrivati poslovnih odnosov s svojimi strankami. Na Gorenjski banki so ponovili, da se o nadaljnjih ukrepih usklajujejo s predstavniki preostalih upnic in Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je letos prevzela slabe terjatve Nove Ljubljanske banke in Nove Kreditne banke Maribor.

V DUTB ocenjujejo, da bi nakupovalno središče lahko dokončali le, če v projekt vstopi oziroma ga prevzame novi investitor. V nasprotnem primeru je najverjetnejši scenarij stečaj Grepa in prodaja objekta v stečajnem postopku, ugotavljajo na DUTB. Spomnimo, Grep je v preteklosti večkrat povedal, da si nakupovalno središče ogledujejo potencialni investitorji, a kupca oziroma vlagatelja ni bilo.

Jazbinšek bi v Stožice prenesel druge športne objekte

Mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek je prepričan, da bo investitorja zelo težko najti, saj bi po grobih izračunih ta moral v dokončanje projekta vložiti približno 54 milijonov evrov. »Financerja ne bo, ker tako, kot je projekt zastavljen zdaj, ne drži vode,« je dejal Jazbinšek, ki je odpisal tudi možnost, da bi projekt dokončala kar slaba banka. Po njegovem mnenju DUTB nima primernega kadra za vodenje takšnega projekta. Ob tem pa ne gre pozabiti, da Grep ni nedokončanega pustil le nakupovalnega središča, temveč tudi javni del projekta. V skladu s pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu bi Grep namreč moral za občino zgraditi še 400 parkirnih prostorov, šest vhodov v garažno hišo, dodatno nogometno igrišče in urediti zunanjost športnega parka.

Prihodnost nakupovalnega središča je torej še vedno negotova, banke pa si ne upajo na glas povedati, kaj storiti s tem projektom. Jazbinšek pravi, da se rešitev ponuja na dlani. Opustiti bi morali idejo o nakupovalnem središču in na nedokončanih površinah urediti stezo za curling, bazen in gimnastično dvorano ter še kakšno drugo športno infrastrukturo. Jazbinšek je prepričan, da bi bilo bolje, če bi občina opustila namere po prenovi Ilirije in gradnji gimnastičnega centra Cerar-Pegan-Petkovšek na Viču. Prostore za te dejavnosti bi Jazbinšek enostavno umestil v po njegovem mnenju trenutno slabo izrabljen prostor v Stožicah. Občinski podrobni prostorski načrt za območje športnega centra je po Jazbinškovih besedah dovolj abstrakten, da bi vse te dejavnosti lahko brez večjih težav umestili. Le manjši delež površin bi pustil gostinski in drugi spremljevalni dejavnosti.

Beton ni neuničljiv

V čakanju na rešitev zagate, kaj s Stožicami, pa ne gre pozabiti, da imajo vremenski vplivi lahko negativen učinek na nedokončano armiranobetonsko konstrukcijo. Strokovnjak z Gradbenega inštituta ZRMK dr. Blaž Dolinšek je pojasnil, da beton v nasprotju s prepričanji izpred 30 let še zdaleč ni neuničljiv. Predvsem voda in nizke temperature mu lahko škodijo, če ni ustrezno zaščiten. Razložil je, da voda pronica v beton, zaradi česar se ta kruši in omogoča vlagi, da sproži rjavenje jekla. Na konstrukciji se to potem opazi po rjavih madežih.

Dolinšek sicer ni seznanjen, ali je Grep v Stožicah beton že ustrezno zaščitil pred vremenskimi vplivi, a načeloma je pojasnil, da se armiranobetonsko konstrukcijo da tudi naknadno zaščititi. »Poznamo več različnih načinov, ki tudi različno stanejo, odvisno pač od tega, za koliko časa želimo zaščitili neko površino,« je dejal Dolinšek. Morebitne poškodbe, ki bi nastale na betonu, pa je po Dolinškovih besedah mogoče zelo kakovostno sanirati. »Pomembno je, da ima armiranobetonska konstrukcija tudi po popravilu korozijskih gnezd enako nosilnost, kot je bila predvidena v izhodišču. Tisti, ki bo v Stožicah nadaljeval delo, bo moral preveriti zanesljivost konstrukcije,« pravi Dolinšek.