Novomeški škof in administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan je mašo vodil dopoldne v osrednjem slovenskem romarskem središču na Brezjah, kjer se je kot ponavadi zbralo veliko ljudi. Celjski nadškof in administrator mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek je maševal v Petrovčah, osrednjem romarskem središču celjske škofije. Kardinal Franc Rode je mašo vodil v Marijini cerkvi na Blejskem otoku.

V svojem nagovoru je Lipovšek poudaril, da se k Mariji zato zateka toliko ljudi, ker je "trdno upanje in tolažba" ljudstvu, hkrati pa "znamenje na poti našega življenja". Marija in njen praznik sta tako lahko po njegovem tudi odgovor na malodušje, ki se pojavlja ob vsesplošni krizi - ekonomsko-socialni, pa tudi versko-moralni.

Dotaknil se je tudi nekaterih aktualnih vprašanj in opozoril, da se mnogi sprašujejo, kako to, da se v Cerkvi poleg pozitivnih stvari dogajajo tudi nepravilnosti in zlorabe. S slednjimi se morajo po njegovih besedah v Cerkvi resno soočati in vedno računati s tem, da Cerkev sestavljajo ljudje, ki so grešna bitja.

Človeško telo je božji dar

V luči tega, da bo oktobra v Rimu potekala izredna sinoda, namenjena družini, je stanje, v katerem se je znašla družina, označil kot zaskrbljujoče. Opozoril je tudi, da je človeško telo božji dar, kljub temu "pa se premalo ukrene v obrambo življenja, posebej nerojenega življenja". "Ne obsojamo, želimo pravočasno pomagati, reševati, svetovati," je dodal.

Tudi drugi škofje so v pridigah na mašah izpostavili upanje, ki ga prinaša Marijino vnebovzetje. Praznik je namreč po ugotovitvah škofov zagotovilo, da večno življenje in telesno poveličanje po zemeljskem bivanju Bog pripravlja za vse ljudi.

Kardinal Rode pa je v svojem nagovoru vernikom na Blejskem otoku spomnil, da so že prvi krščanski rodovi verovali, da je Marija onkraj smrti z dušo in telesom pri Bogu v nebesih. Danes pa verniki po njegovih besedah pred Marijin oltar prihajajo s prošnjami, da bi se v Sloveniji nekaj premaknilo, da bi se osvobodila posledic totalitarne preteklosti, zacelila stare rane in stopila v Evropo.

Rode: Da bi Slovenija postala dežela, ki spoštuje človekovo dostojanstvo

Rode je prav tako omenil prošnje, da bi naša država postala dežela, kjer se spoštuje človekovo dostojanstvo kot bistveno dediščino krščanstva, da bi bila prostor prave demokracije, kjer za vse brez izjeme veljajo etične in pravne norme, da bi v sebi in okrog sebe premagovali sovraštvo in bi se končno nehala tragična razdeljenost slovenskega naroda ter da ne bi nenehno napadali in blatili Katoliške cerkve.

Ko bi se uresničile te in druge želje, bi se v Sloveniji marsikaj spremenilo, življenje bi dobilo novo kvaliteto, postalo bi bolj prijetno, narod bi zadihal bolj veselo in sproščeno, meni kardinal. Po njegovih besedah bi tako narod postal tudi bolj ustvarjalen in uspešen na vseh področjih.

Pri današnjih mašah so duhovniki tudi obnovili posvetitev slovenskega naroda Mariji, kar so prvič storili po mednarodnem priznanju Slovenije leta 1992. Kot so slovenski škofje takrat utemeljili to svojo odločitev, je zgodovina slovenskega naroda hkrati zgodovina slovenske vernosti, v kateri je imela Marija posebno vlogo.