Kot vse kaže, nas je gripa letos obiskala bolj zgodaj kot druga leta. Iz službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb so sporočili, da se je število primerov gripe v zadnjem času skokovito povečalo, kar pomeni, da že lahko govorimo o izbruhu gripe. Zato so ta teden na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana popolnoma prepovedali vse obiske. Izjeme so otroci do 15. leta starosti, ob katerih sme biti v bolnišnici le eden od staršev.

Razen vremenskim razmeram, ugodnim za širjenje virusnih obolenj, bi lahko zgodnejši izbruh gripe pripisali tudi slabši učinkovitosti letošnjega cepiva proti gripi. Center za nadzor in preprečevanje bolezni, ki je v ZDA zadolžen za spremljanje gripe, je namreč sporočil, da so pri polovici izoliranih virusov influence A(H3N2) zaznali slabše ujemanje s sevom, ki je bilo vključeno v letošnje cepivo.

Cepivo manj učinkovito

Kot je za Dnevnik pojasnila doc. dr. Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se virusi gripe nenehno spreminjajo. »Prav ta nenehna spremenljivost privede do možnosti, da sevi, ki jih vključijo v cepivo za sezono, ne ustrezajo povsem tistim, ki krožijo. Neujemanje pa lahko privede do slabše učinkovitosti cepiva proti gripi.«

Proces izdelave cepiva je po besedah Sočanove dolgotrajen, traja najmanj štiri mesece, saj se je treba dovolj zgodaj odločiti, kateri virusi gripe bodo osnova za izdelavo cepiva. Odločitev običajno pade v drugi polovici februarja, da proizvajalci zagotovijo zadostne količine cepiv do začetka sezone gripe.

»Cepivo vsebuje tri komponente. Če je zaščitna učinkovitost za eno od komponent slabša, še vedno omogoča zaščito za preostali dve in vsaj delno zaščito za tretjo, kar lahko pomeni omilitev poteka bolezni in manj zapletov,« dodaja Sočanova. Zato strokovnjaki ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni kljub ugotovitvi, da gre pri influenci A(H3N2) za slabše ujemanje med cepilnim sevom in sevom, ki kroži, še vedno svetujejo cepljenje proti gripi, predvsem tistim, ki jih gripa bolj ogroža (starejši od 65 let in kronično bolni). Podrobnosti o učinkovitosti cepiva in o obolevanju za gripo v naši državi pa bodo predstavniki NIJZ in ljubljanskega kliničnega centra danes predstavili na novinarski konferenci.

Obiski še dovoljeni v vzhodni Sloveniji

Proti gripi smo pri nas začeli cepiti oktobra. Običajno največ ljudi za gripo zboli v drugi polovici zime med januarjem in marcem. Med simptome te bolezni spadajo mrazenje, povišana telesna temperatura, izčrpanost in bolečine v mišicah ter kosteh. Gripa lahko v najhujših primerih povzroči tudi pljučnico, odpoved dihanja in celo smrt.

Trenutno so na ljubljanski kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja edini, ki so obiske prepovedali prav zaradi gripe. V Ljubljani prepoved obiskov velja tudi na Kliničnem oddelku za kardiologijo zaradi norovirusov, na kliničnem oddelku za žilne bolezni pa so ponovno dovoljeni. V mariborskem kliničnem centru so dovoljeni obiski na vseh oddelkih, enako velja za celjsko bolnišnico. Omejili pa so jih na Jesenicah na pediatričnem in na ginekološko-porodniškem oddelku, zaradi respiratornih obolenj, ter na otroškem oddelku in v porodnišnici v Novem mestu, prav tako zaradi bolezni dihal in tudi prebavil.